banner39

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yemin etti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran, bağımsızlığına kavuşmak için ağır bedeller ödemiştir ve aynı şekilde şeref ve onuruna son derece bağlıdır. İran halkıyla yaptırım diliyle değil saygı diliyle konuşun" dedi.

Asya 04.08.2013, 22:28 04.08.2013, 22:28
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yemin etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mecliste törenle yemin ederek görevi Ahmedinejad'dan teslim aldı. Ruhani, törende yaptığı konuşmasına, kendini bu göreve layık gören İran halkı ile Mecliste bulunan yerli ve yabancı konuklara teşekkür ederek başladı.

"Yeni hükümetin görevine mübarek ramazan ayında ve büyük İran milletinin özgürlüğünü elde ederek anayasasını oluşturmasının yıl dönümü olan 14 Mordad’da başlamasını uğur ve iyi şans saydığını" belirten Ruhani, “Yüce Allah’tan bu zor yolda rahmet kapılarını İran halkının üzerine açmasını diliyorum" dedi

Ruhani, şöyle devam etti:

"İran halkı seçimlerde hangi düşünce şeklini benimsediğini açıkça göstermiştir. Sandıkta oy veren vermeyen herkes İran vatandaşıdır ve eşit haklara sahiptir. Ben, tüm İran halkının temsilcisiyim.

Halk sandıkta orta yola oy vermiş, aşırı ve radikal görüşlerden uzak durmuştur. Yeni hükümetin düşünce ve yönetim şekli orta yol ve aklaniyet ekseninde olacaktır. Orta yol ve yapıcılık idealler arasında denge, gerçekçilik ve milli çıkarları parti çıkarlarına tercih etmektir.

Halk değişim ve yaşamlarında iyileştirme istedi. Halk fakirlikten, ayrımcılıktan uzak yaşamak, özgür, manevi ve aklani bir ortamda saygı görerek yaşamak istiyor.

İslam Devrimi’nden bu yana İmam’ın düşünceleri doğrultusunda ülkenin gelişmesi için erkeklerle omuz omuza çalışmışlar ve büyük başarıların altına imza atmışlardır. Hükümetimiz kadınların haklarını elde etmesi ve sosyal yaşamda daha fazla yer edinmesini aslı vazifesi bilmektedir.

Hükümetin bir diğer önemli meselesi de yolsuzluk ve ayrımcılıkla mücadele etmek olacaktır. Tüm  sorumlular el ele vermeli ve yolsuzlukla mücadele etmeliyiz. Yolsuzlukla mücadele ettiğimiz takdirde, halkımızın ekonomik çabaları anlam bulacaktır. Bunu başardığımız takdirde toplumu fakirlik ve ayrımcılıktan arındırabiliriz."

Devletin vatandaşın ekonomik ve kültürel yaşamına müdahalesinin asgariye inmesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, ancak bu şartla toplumsal ahlakın ve medeni özgürlüğün sağlanabileceğini belirtti.

"Hepimiz bu topraklarda omuz omuza, birbirimize saygı duyarak yaşamayı öğrendik. Her ne kadar milli ve dini azınlıkların hakları için adımlar atılmış olsa da maalesef bu istenilenin çok gerisinde oldu. Ben azınlıkların haklarının verilmesini kendime borç biliyorum" diyen Ruhani, şöyle konuştu:

"Dış politikada aziz İran halkının seçmiş olduğu kişi olarak kesinlikle belirtiyorum ki İran İslam Cumhuriyeti bölgede barış ve istikrarın peşindedir. İran son derece çalkantılı bir bölgede istikrar limanıdır ve biz, diğer ülkelerin sınırları ve hükümetlerinde değişiklik olmasından yana değiliz. Her ülkenin siyasi rejimi o ülkenin halkının görüşlerine bağlıdır. Güç kullanımını, demokrasiye aykırı olarak kabul ediyoruz.

Bölgede huzur ve istikrarın sağlanması İran İslam Cumhuriyeti için bir dilek değil bir zorunluluk ve ihtiyaçtır."

Ruhani, günümüzde hiçbir ülke kendi güvenliğini şiddete başvurarak ve diğer ülkelerdeki emniyeti tehdit ederek sağlayamayacağını dile getirerek, güvenlik ve gelişmenin hiçbir ülkenin tekelinde bulunmayan global değerler olduğunu söyledi.

-"İran, bağımsızlığına kavuşmak için ağır bedeller ödedi"-

Hükümetinin uluslararası ilişkilerde İran ve bölge ülkeleri arasında karşılıklı güven ortamı oluşturarak milli güvenliğini ve çevresiyle olan ilişkilerini genişletmeyi hedeflediğini dile getiren Ruhani, "Şeffaflık güven kapısının anahtarıdır. Ancak tek taraflı bir şeffaflık söz konusu değildir. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum ki İran hiçbir zaman dünyayla savaşmamıştır ve biz savaş kışkırtıcılarının hedeflerine ulaşmalarını engellemek için tüm gücümüzle çalışacağız. İran, bağımsızlığına kavuşmak için ağır bedeller ödemiştir ve aynı şekilde şeref ve onuruna son derece bağlıdır" diye konuştu.

Hasan Ruhani, güvenlik ve huzur içinde seçimlere yüksek oranda katılım sağlayan bilinçli İran halkının, yaptırımlarla teslim olmaya zorlanamayacağını ve savaşla tehdit edilemeyeceğini belirterek, "İran ile iletişim kurmanın tek yolu eşit ortamda diyalog, karşılıklı güven ve saygıdan geçer. Açıkça ilan ediyorum; eğer uygun bir cevap istiyorsanız İran halkıyla yaptırım diliyle değil saygı diliyle konuşun" ifadesini kullandı.

Ruhani, konuşmasının ardından kabinesinde yer vermeyi planladığı isimlerin listesini Meclis Başkanı Ali Laricani’ye sundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?