banner15

İran: Irak'a yardım için ABD'yle çalışabiliriz

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yardım talebi olursa, uluslararası hukuk çerçevesinde Irak'a yardım etmeye hazır olduklarını söyledi. Ruhani ayrıca, Irak'a yardım için ABD ile birlikte hareket edebileceklerini söyledi

İran: Irak'a yardım için ABD'yle çalışabiliriz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yle yaptığı telefon görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti'nin terör ve şiddet olaylarını hoş göremeyeceğini ve buna karşı savaşacağını söyleyerek, İran’ın her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Ruhani ayrıca, Irak'a yardım etmek ve güvenliği sağlamak için ABD ile birlikte hareket edebileceklerini söyledi.

Ruhani, İran’ın teröre karşı elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu ve teröristlerin Irak’ın bütünlüğüne ve güvenliğine zarar vermesine izin vermeyeceğini ifade ettiği belirtildi. Ruhahin, Irak'tan herhangi bir talep gelirse, uluslararası hukuk çerçevesine Irak'a her türlü desteğe vermeye hazır olduklarını, ancak şu ana kadar herhangi bir talep gelmediğini söyledi.

İran'da televizyonlardan naklen yayınlanan bir basın açıklaması yapan Ruhani, Irak veya başka yerlerde "terör gruplarına" karşı ABD ile işbirliğine gidebileceklerini söyledi. 

Ruhani, "Irak'ta veya başka bir yerde, terör gruplarına karşı sözlü ve fiili olarak karşı koymalıyız" ifadelerini kullandı. Irak'taki gruplara karşı ABD ile birlikte hareket edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Ruhani, "ABD'nin Irak veya başka yerlerde terör gruplarına karşı hareket ettiğini görürsek bunu düşünebiliriz" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 11:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48