banner39

İran İstihbarat Bakanı'nın istifası reddedildi

İran'da Cumhurbaşkanı Ahmedinejad kabul etmesine rağmen, İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin istifası dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından reddedildi.

Asya 18.04.2011, 01:45 18.04.2011, 01:45
İran İstihbarat Bakanı'nın istifası reddedildi

İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin istifasını istediği Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad tarafından kabul edilmesine rağmen, dini lider tarafından reddedi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin görevinden istifa ettiği açıklarken Fars Haber Ajansı istifanın kabul edilmediğini duyurdu. Böyle bir çelişkili durumun İran'da ilk kez yaşandığı belirtildi.

Resmi haber ajansı İRNA, İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin görevinden istifa ettiğini bildirdi. Ajans, Muslihi'nin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın kendisini istihbarattan sorumlu danışmanı olarak görevlendirdiğini aktardı. Ancak bu haberden birkaç dakika sonra, Fars, Mehr ve İSNA haber ajansları, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in, Muslihi'nin istifasına karşı çıktığını ve bakanın bu göreve devam edeceğini duyurdu.

Haydar Muslihi'nin neden istifa etmek istediği hakkında bilgi verilmedi.

İran Anayasası'na göre, bakanların seçilmesi ve görevden alınması cumhurbaşkanının görev alanında bulunuyor ve dini liderin bu konuda rolü bulunmuyor. Ancak İstihbarat Bakanlığı istisna olarak dini lider ile yapılan danışma ile seçiliyor.

İran'da ilk kez bir bakanın istifasının Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesine rağmen, dini lider tarafından reddedildiği belirtildi. 

IRNA konuya ilişkin ikinci haberini Fars Haber Ajansının ifadelerini aynen aktararak verdi.

Diğer haber ajansları da Muslihi'nin görevine devam edeceğini duyurdu.

Konuya ilişkin hükümetten henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 
Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?