İran krizi, Uzak Doğu'da petrol fiyatlarını yükseltti

İran ve Batı dünyası arasında nükleer programdan kaynaklanan restleşme sebebiyle Uzak Doğu'da petrol fiyatları yükseldi

İran krizi, Uzak Doğu'da petrol fiyatlarını yükseltti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı ülkelerinin İran'dan petrol ithalatını sınırlandırma yaptırımı, Uzak Doğu'daki petrol fiyatlarını yükselmesine sebep oldu.

Batı dünyası ile İran arasındaki restleşmeler, Uzak Doğu'daki petrol fiyatlarını hareketlendirdi. ABD'nin İran'dan petrol ithalatını sınırlandırma yaptırımını gündeme getirmesi ile Tahran yönetiminin de buna Hürmüz Boğazı'nı kesmekle tehdit etmesi başta Japonya ve Güney Kore olmak üzere Asya'nın sanayi devlerinde petro-kimya ürünlerinin fiyatlarını aniden yükselmesine sebep oldu.

Güney Kore'de hafta başında bin 900 won (1,64 dolar) olan benzinin litre fiyatı bugün bin 935 wona (1,67 dolar) yükseldi. Uzmanlar İran krizinin devam etmesi halinde petrol fiyatlarında gözlenen artışın devam edeceğini ifade etti. Güney Kore popüler gazetelerinden Hankyore'nin haberinde göre, Batı dünyası ile İran arasındaki gerginliğin bir sene sürmesi ülkedeki benzin fiyatları dışında enflasyonu da artıracak. Haberde uzmanların yaklaşık yüzde 3 civarlarında seyreden enflasyon değerinin yaşanan krizin ilerlemesi ile 7'ye yükseleceğinden endişelendiği kaydedildi.

ABD'nin İran'a petrol ithalatını sınırlandırma yaptırımına bugün destek veren Japonya'da ise petro-kimya ürünlerindeki dalgalanma geçen hafta başladı. Geçtiğimiz hafta motor yağları fiyatlarında artış görülen Japonya'da son günlerde benzin fiyatlarında da yükselme başladı. Hafta başında 137 yen (1,78 dolar) olan benzinin litre fiyatı bugün itibari ile 140 yeni (1,82 dolar) geçti. İran'dan petrol alımını azaltacaklarını duyuran Japonya'da petrol fiyatlarının bir süre daha artacağı öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 17:45
YORUM EKLE

banner39