banner39

İran uranyum zenginleştirmeyi durdurdu

İranlı milletvekili Hüseyin Nakavi Hüseyni, ''Tahran'ın reaktör yakıtı temin edildi ve yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyuma gerek duyulmuyor'' açıklamasını yaptı.

Asya 24.10.2013, 19:45 24.10.2013, 23:52
İran uranyum zenginleştirmeyi durdurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cenevre'de müzakelerin yeniden başlamasının ardından, İran nükleer programından geri adım atıyor mu? İranlı bir milletvekili, ''Tahran yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirmesini durdurdu.'' açıklamasına bulundu.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Tahran'ın orta ölçekli uranyum üretimini durdurduğunu belirtti.

İran Meclisi'nin resmi haber sitesi ICANA'ya konuşan Nakavi, "Tahran'daki nükleer tesise yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş yakıta ihtiyaç vardı ancak, gerekli yakıt temin edilmiştir ve artık bu oranda uranyum zenginleştirmeye gerek kalmamıştır ve üretimi yapılmamaktadır" açıklamasında bulundu.

İranlı parlamenter yüzde 20 uranyum zenginleştirme çalışmalarına ne zaman son verdikleri hakkında bilgi vermedi. Batılı ülkeler başlıca talepler olarak Tahran'dan yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesini ve bu orandaki uranyum stokunu yurt dışına çıkarmasını istiyor.

Tahran, zenginleştirilmiş uranyum stokunu yurt dışına çıkarmayacağını ve bunun 'kırmızı çizgileri' olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun son raporuna göre, İran'ın 6 bin 774 kilogram düşük ölçekte ve 186 kilogram orta ölçekte (yüzde 20 oranında) işlenmiş uranyumu bulunuyor.

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan '5+1' ülkeleri, Tahran'ın tartışmalı nükleer programını görüşmek için bugüne kadar 10 kez masaya oturdu.

Taraflar arasındaki son görüşmeler 15-16 Ekim tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde yapıldı. Yeni tur nükleer görüşmeler ise 7-8 Kasım'da tekrar Cenevre'de düzenlenecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?