banner39

İran ve '5 artı 1'de müzakere belirsizliği

İran ile '5 artı 1' arasında daha önce İstanbul'da yapılması planlanan müzakerelerin yeriyle ilgili belirsizlik sürüyor. Erdoğan İran'a sert çıkarken, ABD İstanbul'da ısrarlı

Asya 06.04.2012, 00:13 06.04.2012, 09:56
İran ve '5 artı 1'de müzakere belirsizliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan '5 artı 1' ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin yeri konusundaki belirsizlik sürüyor.

İran'ın bir süre önce müzakerelerin İstanbul'da yapılması önerisi '5 artı 1' tarafından önce reddedilmiş sonra kabul edilmişti.

Taraflar müzakerelerin tarihini 13 Nisan olarak belirlese de müzakere yeri konusunda farklı açıklamalar geliyor.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, müzakere yeri konusunda Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili'nin açıklama yapmaya yetkili olduğunu belirtmişti.

Salihi'nin açıklamalarına rağmen İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, müzakereler için Bağdat'ın uygun yer olacağını söyledi.

Konuyla ilgili İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya açıklamalarda bulunan Burucerdi, Irak'ın hem İran'la hem de '5 artı 1' ülkeleriyle iyi ilişkileri olduğunu belirtti.

Burucerdi, Bağdat önerisine karşı çıkılması durumunda başka alternatiflerin düşünüleceğini kaydetti.

Bu arada Fars Haber Ajansı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, müzakerelerin Norveç, İsviçre ya da Avusturya'da yapılması yönündeki '5 artı 1' grubunun önerisinin İran tarafından kabul edilmediğini duyurdu.

Bazı Asya ülkelerinin müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarının belirtildiği haberde Bağdat ve İstanbul'un hali hazırda müzakereler için en uygun iki yer olduğu ifade edildi.

Tarafların müzakerenin yeriyle ilgili görüşmelere devam ettiği, İran'ın önceliğinin Bağdat olduğu kaydedildi.

Müzakerelerin yerine ilişkin belirsizlik ve çelişkili açıklamalar sürse de İran adında bu konuda asıl ve resmi açıklamayı Celili'nin yapacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN: DÜRÜST OL

İran'dan nükleer müzakerelerin İstanbul'da değil Şam veya Bağdat'ta yapılması yönünde yapılan açıklamalara tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Şu anda ortada dolaşan teklif, Şam veya Bağdat, ipe un sermektir. 'Bu iş olmasın' demektir. Çünkü karşı tarafın Şam'a gelmeyeceğini, Bağdat'a gelmeyeceğini biliyor. Kalkıp 'Biz Şam'ı da önerdik, Bağdat'ı da önerdik' diyecekler. Dürüst olmak lazım." diye konuştu.

Erdoğan, İran'ın dürüst olmadığı için dünyada sürekli itibar kaybına uğradığını savundu. "Bu, diplomasinin dili değildir. Bu başka bir dildir, o da bana yakışmaz." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bunu resmî makamlar olarak kim söyledi, kim söylemedi bilemem ama ben burada bir gerçeği ortaya koymak zorundayım. Bu toplantının İstanbul'da yapılıp yapılmaması hususu bize herhangi bir prestij kazandıracak bir konu değil. Böyle bir prestijin de peşinde değiliz. Bizimle burada İran kazanır." dedi.

ABD "İSTANBUL" DİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki toplantının, gelecek hafta İstanbul'da yapılmasını beklediklerini söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında, "ABD'nin pozisyonunun toplantının hala İstanbul'da 13 Nisan'da yapılacağı yönünde mi olduğuna" dair soru üzerine, "Bizim hala beklentimiz o yönde. Ama toplantının yapılacağı yeri belirginleştirmemiz lazım" dedi.

Sorunun tekrar edilmesi üzerine Toner, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın sözlerinin ardından, İranlılardan diğer başka yerlerin isimlerini duyana kadar beklentilerinin, toplantının İstanbul'da yapılacağı yönünde olduğunu söyledi.

Toner, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın ofisinin, toplantı yerini doğrulamaya ve sabitleştirmeye çalıştığını, ancak İran ile toplantının hala 13-14 Nisan'da İstanbul'da olmasını beklediklerini kaydetti.

Toner, bir başka soruya karşılık, bir toplantı yerinin diğerine tercih edilmesi gibi kararın kendilerine ait olmadığını ifade ederek, "Ama Ashton ile çalışarak toplantı yerini sabitleştirmeye başlamamız önemli. Dolayısıyla, gelecek hafta buluşabileceğimiz bir yer var" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü