banner39

İran ve Pakistan bayramı yarın kutlayacak

İran, hilal görülmediği için 8 Ağustos Perşembe gününü ramazanın 30'uncu günü olarak duyurdu. Pakistan'ın ise yarın veya cumartesi günü bayram yapması bekleniyor

Asya 08.08.2013, 12:12 08.08.2013, 17:05
İran ve Pakistan bayramı yarın kutlayacak
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da Ramazan Bayramı'nın habercisi hilalin görülmediği açıklandı. Ülkede bugün ramazanın 30'uncu günü olarak oruç tutulmaya devam edilecek.

Dini liderin ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin farklı noktalarına gönderilen 150 gözlem grubunun hilalin görülmediğini rapor ettiği belirtildi.

Dini lidere bağlı Hilal Gözlemleme Birimi personeli Hüccetülislam Alirıza Muvahhidnejad, hilali gözlemlemek için ülke genelinde yaklaşık 150 grubun görevlendirildiğini belirterek, "Uzmanlar hilalin bu akşam görülmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu tahmin ediyorlardı ancak yine de gözlem yapıldı. Tahminlerimize göre Ramazan Bayramı'nın Cuma günü olacağını öngörüyoruz fakat son sözü gözlemciler söyleyecek" dedi.

İran, her sene ramazan ayının başlangıcı ve bitişini belirlemek üzere yaklaşık 150 grubu ülkenin farklı noktalarında hilali gözlemlemek için görevlendiriyor.

PAKİSTAN'DA BAYRAM CUMA VEYA CUMARTESİ GÜNÜ

Pakistan hükumeti 8-10 Ağustos arasında resmi bayram tatil ilan etmesinin ardından Başkent İslamabad ve Raval-Pindi'de de vatandaş terminallere akın etti. Bayram tatilinde köylerine dönmek, akrabalarına bayram ziyaretinde bulunmak isteyen Pakistanlılar, toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu.

Halk Terminallerde araç bulmakta zorlanıyor. Bazıları fazla ücret ödeyerek aracın içerisinden yer alabilirken köylerine bir an önce gidip akrabalaryla bayram heyecanını yaşamak isteyenler, otobüslerin üstünde yolculuk yapmaya razı oluyor.

Gerektiğinden fazla yolcu alan şoförler, polis tarafından durdurularak ceza kesilirken, araçların üstüne binen vatandaş biran önce köylerine dönüp sevdikleriyle kavuşmak istiyorlar.

Birçok İslam ülkelerinden farklı olarak Pakistan'da bayram cuma veya cumartesi olması bekleniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?