banner15

İran'a rağmen petrol üretimi azaltılacak

Rusya Enerji Bakanı, Katar'da bir araya gelecek olan petrol üreten ülkelerin, İran'ın karşı çıkmasına rağmen diğer ülkelerle petrol üretimini azaltma konusunda anlaşma imzalayacaklarını söyledi

İran'a rağmen petrol üretimi azaltılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova ve Riyad, Tahran olmadan da petrol üretimini azaltacağını açıkladı.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, çarşamba günü dünyanın önde gelen petrol üreticilerinin İran katılımı olmadan da petrol üretiminin dondurulması konusunda bir anlaşma imzalamaya hazır olduğunu açıkladı.

Rus bakan kısa bir aman önce Suudi Petrol Bakanı Ali el-Naimi ile bir araya gelmişti. 17 Nisan’da ise petrol üreten birçok ülkenin bakanları Katar'ın başkenti Doha’da bir araya gelerek, petrol üretimini dondurma anlaşmasını imzalayacak.

Petrol üreten ülkelerin toplantısında dünya petrol fiyatlarının istikrara kavuşmasının sağlanacağı umudediliyor. Rus Bakan Novak, Doha toplantısına katılmak istemeyen ve günlük petrol üretimini 4 milyon varil seviyesine ulaştırmak isteyen İran olmadan da bu anlaşmanın imzalanacağını bildirdi.

Rus bakan Alexander Novak bu konuda Tahran’a açık kapı bırakarak petrol üretimi dondurulmasına ilişkin anlaşmanın kapılarını açık bırakarak isteyenlerin bu anlaşmayı daha sonra da imzalayabileceklerini bildirdi.

Moskova hükümeti tarafından daha önce yapılan açıklamalarda 'İran'ın pozisyonunun anladığını ve petrol üretimini Tahran'ın planları doğrusunda dondurmaya hazır olduğunu' belirtilmişti.Suudi Arabistan yetkilileri ise açıkça İran'ın bu konuda anlaşmaya katılmasını istediklerini bildirmişlerdi.

Uzmanlara göre dünya petrol piyasasında 'İran tehdidi' büyütüldüğü kadar önemli değil. Uzmanlar İran'ın kendi petrol sektörüne yatırım konusunda zorlandığı için üretimi azaltmaya yanaşmadığını öne sürdü.


Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 12:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48