İran'da 'Dünya Kudüs Günü' etkinliği

Başkent Tahran başta olmak üzere birçok kentte "Dünya Kudüs Günü" nedeniyle düzenlenen gösterilerde ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı

İran'da 'Dünya Kudüs Günü' etkinliği

İran'ın başkenti Tahran başta olmak üzere birçok kentte "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla gösteri düzenlendi.

Başkent Tahran'daki etkinliğe, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın yanı sıra ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da katıldı.

Filistin ve Lübnan Hizbullahı bayrakları ile Husilerin liderinin fotoğraflarının taşındığı gösteride "Amerika'ya ölüm", "İsrail'e ölüm", ’’Kudüs bizimdir’’ sloganları atıldı.

Gösteriye katılan halkın nükleer müzakere heyetine destek içeren sloganlar atması dikkati çekti.

Göstericiler, Cuma namazından sonra Tahran Üniversitesi'nde ve çevredeki caddelerde Kudüs ve Gazze halkı için dua etti.

Gösteri sırasında konuşan Savunma Bakanı Dehkan, İran ile 5+1 grubu arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden nükleer müzakerelere değindi.

Dehkan, nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varılması halinde bunun dünya arenasındaki etkisinin oldukça yüksek olacağını belirterek, "ABD ve İsrail bu yüzden bu anlaşmaya karşı ve ABD müzakerelerde aşırı isteklerde bulunuyor. Görüşmelerin sonuca ulaşması taraftarı değiller ya da halkımızı ambargolara mahkum etmek istiyorlar ancak halkımız ambargo yükünün altına girmeyecek" ifadelerini kullandı.

Her ramazan ayının son cuma günü, Müslümanlar, İsrail işgali altındaki Kudüs konusundaki duyarlılığı artırmak için İslam ülkelerinde "Dünya Kudüs Günü" adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39