banner15

İran'dan Fransa'ya 'Halkın Mücahitleri' tepkisi

İran, Suudi prensi Türki el Faysal’ın da katıldığı Halkın Mücahitleri bağlantılı toplantı sebebiyle Fransa’yı protesto etti.

İran'dan Fransa'ya 'Halkın Mücahitleri' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, terör örgütü olarak kabul ettiği 'Halkın Mücahitleri' örgütünün Paris'te düzenlediği toplantı sebebiyle Fransız yönetimine tepki gösterdi.

İranlı kaynakların haberine göre, Fransa'nın Tahran büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak protestonun iletildiği bilgisi verildi. Bakanlığın Batı Avrupa Departmanı’nın görüşlerini paylaşan kaynaklar, Halkın Mücahitleri’nin siyasi kolu olarak bilinen İran Ulusal Direniş Konseyi’nin 9 Temmuz’daki toplantısının protestoya gerekçe gösterildiğini duyurdu.

Halkın Mücahitleri’ne bağlı kuruluşun Paris yakınlarındaki Bourget’deki etkinliğine katılanlar arasında Suudi prensi Türki el Faysal da bulunuyordu. İranlı kaynaklara göre Türki el Faysal, Halkın Mücahitleri örgütünü uzun süredir destekliyor ve Suudilerin gizli servislerini yönetiyordu.

Rejime muhalif Halkın Mücahitleri ile İran Ulusal Direniş Konseyi'nin faaliyetlerinin merkezi Fransa’da bulunuyor. Konseyin başkanlığını yürüten Meryem Recavi de Fransa'da yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48