banner39

İran'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

Türkiye’de yapılan ’Suriye’nin Dostları’ toplantısından sonra nükleer müzakerelerin İstanbul’da yapılmasına karşı çıkan İran yine söylem değiştirdi

Asya 07.04.2012, 01:32 07.04.2012, 09:20
İran'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran ile Türkiye'nin stratejik ilişkilere sahip olduğunu belirterek, birçok siyasi ve uluslararası konuda yakın tutum içinde olduklarını söyledi.

Mihmanperest, resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada, Ankara-Tahran arasındaki stratejik ilişkilerin zarar görmesine izin verilmemesi gerektiğini belirterek, “İlgili resmi makamların ve kişilerin açıklamaları dikkate alınmalı ve değerlendirilmeli. İki ülkedeki muhtelif kişilerin şahsi görüş ve açıklamaları İran ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkileri olumsuz etkilememeli” diye konuştu.

Mihmanperest, “Bölgenin iki güçlü ve etkili ülkesi olan İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye tarihi, dini, kültürel ve diğer birçok ortaklığın yanı sıra stratejik ilişkilere sahip. Birçok siyasi ve uluslararası konuda da yakın tutum içindeler” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Mart'taki İran ziyaretinde yaptığı görüşmeleri hatırlatan Mihmanperest, Erdoğan'ın dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmesini çok olumlu ve yapıcı olarak değerlendirdi.

İran'ın birçok siyasi ve bölgesel konuda şeffaf ve tutarlı politika izlediğine değinen Mihmanperest, “Bölgedeki bazı konularda farklı görüşlerin olması doğaldır. Bölge ülkelerinin istişare, danışma ve fikir teatisiyle görüşler birbirine yaklaştırılmalı, mevcut krizler için en iyi çözüm yolları tercih edilmeli” ifadelerini kullandı.

Mihmanperest, İran'ın görüşlerini samimi ve açık bir şekilde ortaya koyduğunu, bölgede emniyet ve istikrarın sağlanması için işbirliği içinde etkili çabalar gösterdiğini belirtti.

İranlı sözcü, yabancı ve uzaktaki ülkelerin bölgedeki ülkelerin içişlerine müdahalesine karşı olunduğunu sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?