banner15

İslam İşbirliği Teşkilatı, Arakanlılar için adalet istedi

İİT Genel Sekreteri Medeni, Myanmar seçimlerinin ardından Demokrasi İçin Ulusal Birlik parti liderine ülkede haklarından mahrum edilen Arakanlı Müslümanlara yapıcı olunması çağrısı yaptı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Arakanlılar için adalet istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni,  Myanmar'daki seçimden zaferle çıkan muhalefetteki Demokrasi İçin Ulusal Birlik'in (NLD) Nobel ödüllü lideri Aung San Suu Çii'ye Arakan Müslümanları ve ülkedeki diğer azınlıklar için mektup gönderdi.

İİT tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, NLD'nin zaferle çıktığı genel seçimin ardından Myanmar'daki demokrasiye geçiş sürecinin desteklendiği belirtildi.

Açıklamaya göre NDL Genel Başkanı Aung San Suu Çii'yi seçim başarısı nedeniyle mektup ileten Medeni, "Yeni hükümetin uzlaşı sürecini güçlü şekilde desteklemesi ve bunun Rohingyalılar da olmak üzere Mynmar'daki tüm etnik azınlıklar yararına dönüştürülmesini" umduğunu kaydetti.

Medeni, "Rohingyalıların bazı keyfi kanunlar gereği haklarından mahrum edildiğine" işaret ederek, Mynmar'daki yeni demokratik atmosferde, bu toplumun meşru hakları olan tanınmalarını sağlayacak kapsayıcı ve yapıcı bir yöntem izlenmesi çağrısı yaptı.

Açıklamada ayrıca, İİT'nin Mynmar halkına, eşitlik ve adalete dayalı demokratik toplum inşa etme sürecindeki desteği yinelendi.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Rohingyalı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

Myanmar'daki genel seçimlerde vatandaşlık hakları yasası gereği çeşitli gruplar oy kullanamadı. Bu grupların başında Rohingyalı Müslümanlar gelirken, "Beyaz Kart" adı verilen geçici kimlik kartı sahibi olan Nepal (Gorkhalar), Hint ve Çin kökenliler de aynı muameleye maruz kaldı. Seçimlerde Hint asıllı Müslümanlar da oy kullanamadı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35