banner39

İslam K. Bankası'ndan Özbekistan'a kredi

İKB ile Özbekistan Hükumeti arasında 36 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı

Asya 19.04.2013, 11:23 19.04.2013, 11:25
İslam K. Bankası'ndan Özbekistan'a kredi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Kalkınma Bankası (İKB), Özbekistan'a başkent Taşkent'in aydınlatma sisteminin modernizasyonu ve enerji tasarruflu teknolojilerin kullanılması projesi için 36 milyon dolarlık kredi ayıracak.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, İKB Başkanı Ahmed Muhammad Ali'yi Aksaray Karargahında kabul etti.

Taşkent'te düzenlenen kentsel dönüşüm ve kırsal kesimlerin kalkındırılmasına yönelik düzenlenen uluslararası konferansa katılmak üzere Taşkent'e gelen Muhammad Ali'yi kabul eden İslam Kerimov, İKB'nin üye ülkelerdeki önemli sosyal-ekonomik projelere destek sağlamak yoluyla kalkınma ve istikrarın sağlanmasına yönelik çalışmalarına yüksek değer verdiklerini dile getirdi.

Kerimov, İKB'nın Özbekistan'daki kalkınma ve modernizasyon projelerini desteklemesi ve ülkedeki gerçekleştirilmekte olan uluslararası etkinliklere sürekli olarak katılmasını, Arap dünyasının Özbekistan'a gösterdiği yüksek saygı ve değerin bir göstergesi olarak gördüklerini dile getirdi.

Ali de, Özbekistan'a her gelişinde büyük değişim ve başarılara tanık olduğunu dile getirerek, ülke yönetiminin başarılı politikası sonucunda Özbekistan'ın her alanda büyük başarıları elde etmekte olduğunu ifade etti.

Görüşme sırasında, taraflar arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektifleriyle İKB tarafından malileştirilmesi öngörülen projeler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

Ali, samimi kabul için Kerimov'a teşekkür ederken, İKB'nin bundan sonra da Özbekistan ile verimli işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.

36 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Ali'nin, Özbekistan temasları çerçevesinde, İKB ile Özbekistan Hükumeti arasında, başkent Taşkent'in aydınlatma sisteminin modernizasyonu ve enerji tasarruflu teknolojilerin kullanılması projesi için 36 milyon  dolarlık kredi ayırmasıyla ilgili anlaşma imzalandı.

Özbekistan resmi verilerine göre, İslam Kalkınma Bankası tarafından malileştirilen toplam proje tutarı 186,4 milyon dolarlık 10 proje tamamlanırken, halen toplam proje tutarı 640,9 milyon dolar olan daha 10 proje ise devam ediyor.

Özbekistan Hükumeti, günümüzde toplam tutarı 877,9 milyon dolarlık olan 9 projeyi İslam Kalkınma Bankası'na sunmak üzere hazırlamış bulunurken, İKB ayrıca Özbekistan'a bugüne kadar 2,7 milyon dolarlık teknik yardımda bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?