banner39

İslamabad'da planlanan gösterilerin adresi değişti

İslamabad Yüksek Mahkemesi, PTİ lideri Han'ın 2 Kasım'daki gösterilerini şehrin merkeze uzakta bulunan tören alanında yapmasına karar verdi

Asya 31.10.2016, 21:27 31.10.2016, 21:27
İslamabad'da planlanan gösterilerin adresi değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslamabad Yüksek Mahkemesi, Pakistan Adalet Hareketi (PTİ) lideri İmran Han'ın gösterilerini şehrin hükümet binaları ve merkezi ticaret bölgesinden uzakta bulunan tören alanında yapmasını kararlaştırdı.

Hakim Şevkez Aziz Sıddıki, hükümetin gösteriler boyunca başkent sakinlerinin temel haklarını korumasına ve günlük yaşamlarına devam etmelerini sağlamasına yönelik karar aldı. Sıddıki, gösterilerin hükümet binaları ve merkezi ticaret bölgesinden uzaktaki tören alanında yapılmasına hükmetti.

Çarşamba günü başkentte büyük bir gösteri düzenlemeye hazırlanan Han'ın talepleriyse ya "Panama Belgeleri"nde adı geçen Başbakan Navaz Şerif'in görevden ayrılması ya da hakkında sağlıklı bir soruşturma açılması yönünde.

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait 11,5 milyon sayfalık belgelerin sızdırılmasının ardından, Başbakan Şerif'in 4 çocuğundan 3'ünün off-shore şirketleri aracılığıyla Londra'da gayrimenkuller satın aldıkları ileri sürülmüştü. Her ne kadar Pakistan yasalarına göre off-shore şirketine sahip olmak yasak olmasa da Han bu paranın "rüşvet ve yolsuzluk" ile elde edildiğini iddia ediyor.

Söz konusu iddialar nedeniyle uzun süredir muhalefetin eleştiri oklarının hedefi olan Şerif'in istifa etmesi talebiyle Yüksek Mahkemeye dava dilekçeleri sunulmuştu. Başvurulardan biri de muhalefet partilerinden İmran Han'a ait. Han, ayrıca Başbakanın istifa etmemesi halinde 2 Kasım'da başkent İslamabad'da on binlerce kişinin katılacağı bir gösteri düzenleyeceklerini açıklamıştı. Ülkede gözler, Şerif hakkındaki yolsuzluk iddialarına dair Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin yarın açıklayacağı karara çevrildi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?