banner39

banner35

İslami Uyanış liderinin tüm yakınları tutuklandı

Tacikistan’da İslamcı İslami Uyanış Partisi lideri Kabiri’nin tüm akrabaları tutuklandı

Asya 17.12.2015, 16:04 17.12.2015, 18:01
İslami Uyanış liderinin tüm yakınları tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da muhalif İslami Uyanış Partisi (İUP) lideri Muhiddin Kabiri’nin ülkede kalan tüm yakınları gözaltına alındı.

Sentral Asya televizyon kanalında yer alan habere göre, tutuklananlar arasında Tacik muhalifin 95 yaşındaki babası ile birlikte yeğenleri ve kardeşleri bulunuyor.

Tutuklananlar; Kabiri’nin 95 yaşındaki babası Tillo Kabirov, 54 yaşındaki abisi Safar Kabirov, 60 yaşındaki ablası Saida Kabirova, 70 yaşındaki teyzesi Lalhonum Kabirov’a, onun 74 yaşındaki eşi Ismatullo Narzulloev, gelini Dilorom Kabirova ve yeğeni Narzulloev Dadullah’lar var.

CA-News ajansının konu hakkındaki sorularına Tacikistan Milli Güvenlik Komitesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından herhangi cevap verilmedi.

Tacikistan İçişleri Bakanı Ramazan Rahimzoda, Badahşan bölgesi sakinleri ile yaptığı bir toplantıda 4 Eylül tarihinde Halim Hacı olarak bilinen eski Savunma Bakan yardımcılığı Abduhalimov Nazarzoda’nın yönettiği silahlı isyanın İslami Uyanış Partisi tarafından finanse edildiğini iddia etmişti. Rahimzoda bu isyanın halkın desteği ile bastırıldığını ve faillerinin kısa sürede yakalandığını bildirmişti.

Rahimzoda, bazı Tacik vatandaşlarının çeşitli yasadışı partiler ve hareketlere üye olarak Suriye ve Irak'taki silahlı çatışmalara katıldıklarını endişe verici olarak değerlendirdi. "Biz bu tur eylemler içinde olan gençleri davet yoluyla ikna etmeye çalışıyoruz. Şu anda 600'den fazla Tacikistan vatandaşı bu savaşlara katılmış durumda. Onlardan 50 kişi bizim davetimiz üzerine ülkemize geri döndü” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?