banner39

İşte eski darbecinin kaçış anı

Pakistan eski Devlet Başkanı Müşerref için tutuklama kararı alındı. Müşerref tutuklanmamak için hızlıca mahkeme salonundan kaçtı ve uzaklaştı.

Asya 18.04.2013, 09:12 18.04.2013, 12:18
İşte eski darbecinin kaçış anı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da yerel mahkemenin hakkında tutuklama kararı verdiği eski devlet başkanı Pervez Müşerref'in karar sonrası asker korumaları tarafından mahkemeden kaçırıldığı bildirildi.
Eski lidere yakın kaynaklar, Müşerref'in Ravalpindi kentindeki çiftlik evine götürüldüğünü ileri sürüyor.

Asker kökenli Müşerref'in ordu tarafından korunduğu ve ordu içindeki büyük çoğunluğun Müşerref'e desteğini sürdürdüğü ifade ediliyor.

Ravalpindi Yüksek Mahkemesi, 2006 yılında aşiret lideri Akbar Bugti'nin öldürülmesi ve 2007 yılında Benazir Butto suikastında ihmali olduğu gerekçesiyle Müşerref hakkında tutuklama kararı vermişti.

Askeri darbeyle 1999'da yönetimi ele geçiren Müşerref, muhalefetin baskılarına dayanamayarak 2008'de görevinden ayrılarak İngiltere'ye yerleşmişti.

Müşerref, 11 Mayıs'ta yapılacak seçimlere katılmak geçen ay ülkesine dönmüştü.

Mahkeme geçen hafta Müşerref hakkında aldığı kefaletle serbest bırakma kararını iptal ederek tutuklanmasını talep etmişti.

Pakistan'da Mayıs ay içerisinde gerçekleştirilecek seçimlere katılmak için ülkesine dönen Müşerref, seçim kurulu tarafından seçimlerden men edilmişti. Pervez Müşerref, beş yıllık aradan sonra seçimlere katılmak için yurt dışından Pakistan'a geri dönmüş, fakat adaylığı seçim kurulu tarafından iptal edilmişti.

Pervez Müşerref, Genelkurmay Başkanı'yken darbeyle iktidara gelmiş ve yönetime geldikten sonra bazı hakimleri ev hapsinde tutmuştu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?