İsveç, Uygurları Çin'e iade etmiyor

İsveç hükümetinin, Çin'e iade etmeyi düşündüğü 55 Uygur'un sığınma talebini kabul edeceği bildiriliyor

İsveç, Uygurları Çin'e iade etmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsveç hükümeti, sığınma başvuruları reddedilen 55 Uygur'un Çin'e iade edilmesinden vazgeçti. Kararda, İsveç'ten bu ülkeye iade edilen 2 Uygur'dan haber alınamaması etkili oldu.

İsveç Uygur Maarip Derneği Başkanı Ahmet Tursun, Çin istihbarat birimlerinin İsveç'e kaçan ve sığınma talebinde bulunan Uygurları izlediğini ve ailelerinin de tehdit edildiğini öne sürdü. Tursun, Göçmen Bürosu'nun, Uygurlara yeniden iltica hakkı vermesinde en büyük emeğin Yeşiller Partisi'nin Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan'a ait olduğunu belirtti. Kaplan'ın iki senedir kendilerini büyük destek verdiğini kaydeden Tursun, Yeşiller Partili siyasetçinin parlamento çatısı altında Uygurların Çin'e iade edilmemesi için birçok milletvekili ve bürokratla görüştüğünü ifade etti.

Ayrıca Dünya Uygur Kongresi AB ülkeleri Brüksel özel temsilcisi Mehmet Tokti ve Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa'nın İsveç'te önemli temaslarda bulunduklarını söyleyen Ahmet Tursun, "Bu görüşmelerde sınır dışı edilecek Uygurların başlarına gelecek muhtemel tehlikeler, İsveçli yetkililere anlatılarak bu hayırlı kararın çıkmasında etkili olundu. Zira karar çıktıktan hemen sonra, tekrar iltica eden ilk dört kişiye oturma ve çalışma izni verildi. Kısa süre içerisinde bütün arkadaşlarımızın ilticası büyük bir ihtimalle kabul edilecek. Bu haklı davamızda bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.'' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 15:56
banner53
YORUM EKLE

banner39