banner15

Jammu ve Keşmir'in yeni medya politikası yerel basını yıkmayı hedefliyor

Jammu ve Keşmir'in yeni medya politikası yerel basını yıkmayı hedefliyor

“Milliyet karşıtı nedir?” Keşmir'deki medya kısıtlamalarında birçok cevapsız soru var. “Peki kim karar verecek? Keşmir'de bir yerde iki militanın öldürülmesiyle ilgili raporlar milliyetçi mi? Ya bir yerde yaklaşık 10.000 kişi özgürlük için sloganlar atıyorsa? Bunun aynı zamanda ulusal karşıtı olduğu düşünülmeli mi?

Böyle bir kararın yetkililerin ve polislerin yargı yetkisine bırakılması çok tehlikelidir. Bu politikanın nihai amacı Keşmir'deki yerel medyayı devletin uzantısı haline getirmektir. 

Jammu ve Keşmir yönetimi tarafından yayınlanan ve “hükümetin medyada işleyişi hakkında sürekli bir anlatı yaratmayı” amaçlayan 53 sayfalık bir belge olan yeni medya politikası açıklandı.

 Yeni basılmış Birlik Toprakları'ndaki raporlamayı düzenlemeye çalışan diğer hükümlerin yanı sıra hükümete “anti-sosyal ve ulusal karşıtı” haberlerin ne olduğuna karar verme yetkisi veren bir mekanizma da var.

Politika, konuşma özgürlüğü ve basın özgürlüğünü ihlal ettiği için birkaç yerde eleştirildi. Keşmir'deki yerel medya, Hindistan'ın Jammu ve Keşmir'i özel statüden çıkardığı ve onu iki Birlik Bölgesine böldüğü 5 Ağustos'tan beri kuşatma altında. 

Chattan Urduca editörü Tahir Mohidin, “Bu tek taraflı bir karardır,” diyor . “Gazete sahipleri ve editörlerle istişare ya da tartışma olmadı. Biz hiç güvenmedik. Bu hiç medyanın yararına değil. ”

hükümetin politikasının amacının “yerel medyayı yıkmak” ve “gazetecileri devlet memurlarının ve polis yetkililerinin merhametine bırakmak” olduğunu söyledi.

Yeni politika, medya için ayrıntılı bir mekanizma ortaya koyuyor. İlk olarak, haber kuruluşlarının hükümet standartlarını ve şartnamelerini karşılamasını sağlamak için yerleşik bir “empanelment” sistemi kullanır. Jammu ve Keşmir hükümetinin zaten “onaylanmış” veya “empaneli” basılı yayınların bir listesi var. Bunlar, hükümetin görevlendirme komitesi tarafından onaylanan ve devlet reklamları için uygun olan yayınlardır.

Yeni medya politikası bunu diğer medya biçimlerine de yayıyor. “Medya politikası, ilk defa, DIPR [Bilgi ve Halkla İlişkiler Bölümü] ile arayüzlerini kolaylaştırmak için FM, radyo, Uydu ve kablolu TV kanalları gibi görsel-işitsel ve elektronik medyanın değerlendirilmesi için yönergeler ortaya koymaktadır. ” (2 Haziran'da yayınlanan bir hükümet açıklaması.)

Politika ayrıca, bir yayının tahsis edilmesinden önce gazete sahiplerinin, yayıncılarının ve gazetecilerin “ilgili makamların yardımıyla” “arka plan kontrolü” öneriyor. Gazeteciler de akredite edilmeden önce benzer bir arka plan kontrolünden geçirilecektir.

İkinci olarak, politika, hükümetin Bilgi ve Halkla İlişkiler Bakanlığı ile güvenlik kurumları arasında “sahte haberler, intihal ve etik dışı veya ulusal olmayan faaliyetler” için medya içeriğini incelemek üzere ortak bir çerçeve öngörmektedir. Bilgi müdürlüğü, bu konuları ele almak için “güvenlik kurumlarıyla uygun bir koordinasyon ve bilgi paylaşım mekanizması” oluşturmaktır.

Hint Politikası, “J&K'nin önemli yasa ve düzen ve güvenlik hususları var” diyor. “Sınır ötesi desteklenen ve savunulan bir vekalet savaşıyla mücadele ediyor. Böyle bir durumda, anti-sosyal ve ulusal-milli unsurların barışı bozma çabalarının engellenmesi son derece önemlidir. ”


Bir adam bir gazete okuyor. Kredi bilgileri: Danish Ismail / Reuters

Medyayı cezalandırmak

Yeni politika, “hükümet tarafından sakıncalı olduğu kabul edilen içerikte dolaşan herhangi bir kişi veya grubun“ değeri kaldırılacak ”dedi. “Hindistan'ın şiddeti, egemenliğini ve dürüstlüğünü sorgulayan veya kışkırtmayı amaçlayan veya kabul edilen kamu ahlakı ve davranış normlarını ihlal eden herhangi bir medyaya ilan verilmeyecektir” diye devam ediyor.

Keşmir'de özel sektör neredeyse yok durumunda, yerel reklam gazetelerinin başlıca gelir kaynağı hükümet reklamlarıdır.

Orada da bitmiyor. Hint politikası ayrıca, Hindistan Ceza Kanunu'nun çeşitli yasaları uyarınca gazetelere, gazetecilere ve editörlere rezervasyon yapan hükümet reklamlarının durdurulması şeklinde cezalandırıcı eylemleri de güçlendirir.

Editoryal özerkliği baltalamak

Günlük İngilizce gazetenin editörü, “Bana göre, sağ kanat oyuncusu tarafından bir deneme gibi görünüyor,” dedi. “Bu politika incelenmek üzere bir mahkeme salonuna götürülürse, beş dakikadan daha uzun süre hayatta kalamaz. Ancak soru şu: mahkeme salonu nerede? ”

“Arka plan kontrolleri” hükümleri, editoryal özerkliğe zarar verdiğini hissetti. “Bu madde beni işe alma yetkimden etkili bir şekilde uzaklaştırıyor” dedi. “Ne demek istediğim ben değil, bir devlet memuru ve bir polis memuru hangi adayı işe almam gerektiğine karar verecek. Saçma. Benden polise veya başka bir acenteye yakın bir kişiyi işe almamı isterse ne olur? Bu personelin haber odamdaki varlığı herhangi bir polisinki kadar iyi. ”

Mohidin, güvenlik kuruluşlarının haberleri veteriner hekime dahil etmenin tehlikeli olduğunu ve çatışma bölgesinde geçmiş gazetecilik uygulamalarından ayrıldığını gördü. “Daha önce, bir sorun olsaydı, eskiden DIPR ofisine çağrılırdık ve eskiden halledilirdi” dedi. “Şimdi ona polis dahil ettiler. Bu daha önce hiç olmamıştı. ”

Sessizlik

Medya politikasının hükümleri Jammu ve Keşmir'deki gazetecilik topluluğu arasında endişeye neden olurken, buna karşı protestolar kapatıldı. Yerel gazetelerin az sayıda resmi itirazı var.

Açıklandıktan iki haftadan daha uzun bir süre sonra, Jammu Keşmir Editörler Derneği adı verilen daha az bilinen bir organ medya politikasının geri alınmasını istedi. Ancak Keşmir Basın Kulübü ve Keşmir Editörler Birliği gibi önde gelen gazeteci organlar henüz medya politikası hakkında resmi açıklamalar yayınlamıyor.

Kaşmir Basın Kulübü genel sekreteri Ishfaq Tantray, “Basın Kulübü yönetim komitesinin konuyla ilgili çevrimiçi bir toplantısı vardı ve gazeteci organları ya da Keşmir'deki editörler ve Jammu'nun bir araya gelip ortak bir mekanizma tasarlaması ihtiyacı duyuldu. sorun, ”diyor.

Tantray, medya politikasının Jammu ve Keşmir'de basın özgürlüğü için “ciddi bir tehdit” olduğunu düşünüyordu. “Bu politika, okuduğu gibi, haber ve sahte haberlerin ne olduğuna karar vermek için bilgi müdürüne dizginsiz güçler veriyor” dedi. “Eğer hükümet hikayenizden memnun değilse, sahte olarak adlandırır ve size karşı dava açar. Bu politika J & K'deki medya tarafından tartışılmazsa, kesinlikle bölgedeki gazetecilere yer açacak ve basın özgürlüğü ne olursa olsun engellenecek. ”


Keşmirli bir adam bir gazete okuyor. Kredi bilgileri: Tauseef Mustafa / AFP

5 Ağustos hayaletleri

Birçoğu bu sessizliği geçen yılın Ağustos ayından bu yana gazetecilerin baskısına bağlıyor. Son 10 aydır, Keşmir'deki gazeteciler taciz edildi, dövüldü, güvenlik kurumları tarafından sorgulanmak üzere çağrıldı ve hatta Yasadışı Faaliyetler (Önleme) Yasası gibi terörle mücadele yasaları uyarınca rezervasyon yaptı.

Günlük İngilizce gazetenin editörü, “Herkes korkuyor,” dedi. “Bu sadece hükümetten reklam geliri kaybetme korkusu değil. Birçoğu çeşitli vakalarda yer almasından ve güvenlik kurumları tarafından taciz edilmekten korkuyor.

Geçen yılın Şubat ayında, eski devletin hükümeti Vadideki iki büyük günlük gazeteye, Büyük Keşmir ve Keşmir Okuyucu'ya reklam vermeyi durdurdu . Aylar sonra her iki gazetenin editörleri Ulusal Soruşturma Ajansı tarafından çağrıldı ve Delhi'de sorgulandı. Hizbul Mücahid komutanı Burhan Wani'nin öldürülmesiyle tetiklenen, editörlerin 2016 yılında Keşmir'deki kitlesel protestoları kapsaması nedeniyle sorgulandığı yönünde spekülasyonlar vardı. Ancak soruşturma ajansı, editörleri neden çağırdığını herhangi bir yetkiliye açıklamadı.

Srinagar'da her gün tanınmış bir İngilizceye sahip bir gazeteci, hükümetin dört yıl önce protestolar ile ilgili sorguya çekiliyor.

“Keşmir'deki medya durumu günlük İngilizcenin yasaklanması ve Urduca gazeteleri de dahil olmak üzere birçok gazeteye hükümet reklamlarının durdurulması ile“ 2016'nın sonlarına kadar gittiğini söyleyebilirim ”dedi. Hükümet o zamandan beri vidalarını sıktı. ”

Rapor eden taraf bildirimleri

Yeni medya politikasına karşı protestolarında vokal olan Vadi'nin siyasi partileri. Ulusal Hindistan Komünist Partisi Konferansı'ndan (Marksist), siyasi yelpazedeki partiler buna karşı çıktılar. Dikkate değer istisna Bharatiya Janata Partisi idi.

Bu kritik parti bildirimlerini bildirmek, haber kuruluşlarının medya politikasını ve çevresindeki söylemi kapsaması için tek yol olmuştur. Bunun ötesinde, Mohidin, yerel medyadaki politikanın incelikleri konusunda belirgin bir röportaj veya yorum eksikliği olduğunu kabul etti.

Kaynak: Scroll.in

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48