banner39

Japon ekonomisi krize doğru

Üçüncü büyük ekonomi Japonya’da devletin borcu, toplam ülke gelirlerinin yaklaşık iki katına çıktı. Durgunluğa giren ülke ekonomisi için, krize doğru gidilyor, şeklinde yorumlar yapılıyor

Asya 17.11.2014, 13:30 17.11.2014, 13:30
Japon ekonomisi krize doğru

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'da ekonomi durgunluğa girdi. Japon ekonomisi üst üste iki çeyrekte küçülürken, yüzde 2,1 artması beklenen gayri safi yurtiçi hasıla son çeyrekte yüzde 1,6 düştü.

Reuters'ın haberine göre Japonya ekonomisi için gelen bu kötü haberin ardından Başbakan Şinzo Abe’nin gelecek yıl için planladığı yüzde 10’luk vergi artışını ertelemek amacıyla erken seçim kararı alabileceği belirtiliyor. Japon Yeni ise dolar karşısında son yedi yılın en düşük seviyesine indi. Ülke ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde de yüzde 7.3 küçüldü. Bu, 2011 yılında 122 milyar dolar kayba yol açan depremden sonra yaşanan en büyük küçülmeydi.

Gelişmiş ülkeler arasında en büyük kamu borcuna sahip Japonya’da devletin borcu, toplam ülke gelirlerinin yaklaşık iki katı. Abe ülke ekonomisinin yüzde 60’ına hükmeden özel tüketimde vergileri yüzde 5’ten yüzde 8’e çıkarıp, dev kamu borcunu eritmeye çalıştı. Ancak bu hamlenin de küçülmeyi önleyememesi, erken seçim senaryolarını gündeme getirdi. Abe’nin ekonomi danışmanları da bu beklenmedik düşüşü ‘şok edici’ olarak nitelerken, Şizuka Üniversitesi’nden Etsuro Honda, “Tüketim vergisinde artışı tartışacağımız bir durumda değiliz” dedi.

Ülkede bir sonraki genel seçimler 2016’da ancak halk desteği yüksek olan Abe erken seçim çağrısı yapabilir. Ülkede muhalefet bölünmüş olduğundan Abe’nin muhtemel erken seçimlerden de hükümet kuracak oyu alması yüksek ihtimel. Abe'nin Liberal Demokratik Partisi’ne destek son anketlerde yüzde 8 düşse de hâlâ yüzde 44 civarında.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?