Japonya ABD'ye nükleer madde gönderecek

İtalya ve Belçika, daha önceki anlaşmalar ışığında nükleer madde fazlasını ABD’ye gönderirken, Japonya benzer bir adım atma kararı aldı

Japonya ABD'ye nükleer madde gönderecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İtalya ve Belçika, 58 ülke liderini bir araya getiren Nükleer Güvenlik Zirvesi (NSS) öncesinde, ülkelerinde bulunan nükleer madde fazlasını geçmiş anlaşmalar ışığında Amerika Birleşik Devletlerine (ABD) gönderdiklerini duyurdu.

İtalya, 20 kilogram yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum ve ayrılmış plütonyumu ABD’ye gönderdiğini açıklarken, Belçika oran belirtmeden “önemli bir miktarın” gönderildiğini duyurdu.

Bu maddeler ayrıştırılana ya da sivil kullanım amaçlı düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyuma dönüştürülene dek ABD’de depolanacak.

Zirve öncesi yapılan bir başka açıklamada ise Japonya ile ABD arasında 315 kilogram plütonyum ve zenginleştirilmiş uranyumun ABD’ye gönderilmesi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Bu anlaşma, nükleer maddelerin güvenliğini artırma çabası içinde olan ABD Başkanı Barack Obama açısından önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39