banner39

banner35

Japonya-Çin ilişkisinde ılımlı dönem

Asya -Afrika liderleri zirvesinde biraraya gelen Çİn ve Japonya liderleri iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek için yaptıkları görüşmeler olumlu geçti

Asya 25.04.2015, 14:50 25.04.2015, 15:14
Japonya-Çin ilişkisinde ılımlı dönem

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, geçtiğimiz Çarşamba günü Endonezya'nın başkenti Cakarta'da düzenlenen Asya-Afrika liderleri zirvesinde biraraya geldi. Her iki liderin arasında iyimser ve olumlu bir hava yaşandığı bildirildi.

Japonya kabine başsekreteri Yoshihide Suga, Çin ve Japonya arasında başlayan ekonomik ilişkileri bir “ iyileştirme hareketi” olarak değerlendirdi.  

Tokyo'da düzenlenen toplantıda konuşan Yoshihide Suga yaptığı açıklamada, Çin ve Japonya arasındaki sorunları diyalog yoluyla çözmek için Çin hükümetini ülkelerine davet ettiklerini söyledi. Zirvede yapılan görüşmelerde hava ve deniz ulaşımınının yanısıra güvenlik konularında da milletvekilleri ve yerel yönetimler arasında karşılıklı ziyaretler yapılacağını bildirdi. Turizmde geçen yıl 2,2 milyon Çinli'nin Japonya'ya turistik seyahat düzenlediğini ve iki ülke arasındaki turizmin yüzde 80 arttığını sözlerine ekledi.

Dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomisine sahip ülkeler olarak Japonya ve Çin'in dünyadaki istikrar üzerinde büyük sorumluğu olduğu ifade edildi. Suga, iki ülkenin de en önemli komşusu olan Kore hakkında diyalog kapısının da her zaman açık olduğunu sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?