banner39

Japonya, Çin'e karşı hava savunmasını güçlendiriyor

Çin ile kriz yaşayan Japonya, hava savunmasını güçlendirmeye karar verdi

Asya 15.12.2012, 11:14 15.12.2012, 11:14
Japonya, Çin'e karşı hava savunmasını güçlendiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle Çin ile kriz yaşayan Japonya, hava savunmasını güçlendirmeye karar verdi. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, Hava Kuvvetleri'nin gözetleme sistemlerini güçlendireceklerini açıkladı.

Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu dediği adalar nedeniyle iki ülke kriz yaşıyor. Çin'e ait gemilerin ardından bir uçağının da adalar olduğu bölgede uçması Japonya'yı hareketlendirdi. Japon savaş uçakları, Çin uçağına havada önleme yapmıştı. Bu ihlalin ardından Tokyo, hava savunma gözetleme sistemini güçlendirecek. Fujimura düzenlediği basın toplantısında, "Hava savunmamız için her türlü önlemi alacağız." diye konuştu. "Çin'in ihlali" sırasında radarların, Çin uçağını tespit edemediği belirtildi. Hükümet sözcüsü Fujimura, bu ihlalin Çin'in adalar üzerindeki iddialarını göstermek adına attığı bir adım olduğunu belirtti. Fujimura, Japonya'nın egemenliğini zedeleyecek her türlü girişime karşı sağlam bir şekilde duracaklarını kaydetti.

Ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?