banner39

Japonya-Hindistan arasında nükleer işbirliği

Japonya ve Hindistan başbakanları Hindistan'da hızlı tren yapımı ve nükleer alanda işbirliği öngören anlaşmalar imzaladı

Asya 12.12.2015, 12:28 12.12.2015, 12:28
Japonya-Hindistan arasında nükleer işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya ve Hindistan arasında hızlı tren yapımı, savunma sanayii ve sivil nükleer işbirliğinin de olduğu birçok alanda anlaşmalar imzalandı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Japon mevkidaşı Şinzo Abe ile yaptığı görüşmeden sonra yapığı açıklamada Hindistan'ın ilk hızlı treninin yapımı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Tren Mumbay ve Ahmedabad şehirleri arasında çalışacak. 

Hızlı treni devrim olarak nitelendiren Modi, projenin toplam maliyetinin 12 milyar doları bulacağını kaydetti. 

İki ülke arasında ayrıca nükleer enerji konusunda da anlaşma imzalandı. Japonya'nın Nükleer Silahların Önlenmesine Dair Anlaşma'yı imzalamayan Hindistan ile bu konuda işbirliği yapmaktan uzun süre uzak durduğu ancak son zamanlarda tavrını yumuşattığı belirtiliyor. Anlaşmanın içeriği ile ilgili henüz bilgi verilmedi. 

Hindistan ve Japonya ayrıca Japon yapımı US-2 Amfibi uçaklarının geliştirilmesini de öngören bir maddenin yer aldığı, savunma sanayii konusunda işbirliğine dair bir anlaşma imzaladı. 

Bir diğer anlaşma ise otomotiv sanaayii alanında oldu. Hindistan üçüncü çeyrekte büyümesini yüzde 7,4'e çıkarmış, bu alanda Çin'i geride bırakmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?