banner39

Japonya İran'a uygulanan yaptırımları kaldırıyor

Japon hükümetinin, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını onayladı, Japon şirketler tarafından İran petrol ve doğalgaz sektörüne yapılacak yatırımların önü açıldı

Asya 22.01.2016, 10:29 22.01.2016, 10:29
Japonya İran'a uygulanan yaptırımları kaldırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da kabine, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını onayladı.

Hükümet sözcüsü Yoşhihide Suga, düzenlediği basın toplantısında, Japon hükümetinin, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını onayladığını açıkladı.

Yaptırımların kaldırılmasıyla Japon şirketler tarafından İran petrol ve doğalgaz sektörüne yapılacak yatırımların önünün açılacağını ifade eden Yoşhihide Suga, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) arasında varılan anlaşmanın uygulanmasını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

İran ile BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (P5+1) arasında 14 Temmuz 2015'te Viyana'da varılan anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

UAEA, geçen hafta İran'ın nükleer anlaşmaya uygun şekilde önlemleri yerine getirdiğini onaylamıştı. Ardından Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?