banner15

Japonya, K. Kore'ye uyguladığı yaptırımları kaldıracak

Japonya, Kuzey Kore tarafından 1970-80 yılları arasında kaçırılan Japonlarla ilgili komisyon kurulması durumunda Kuzey Kore'ye uyguladığı yaptırımların bazılarını kaldırabileceğini açıkladı

Japonya, K. Kore'ye uyguladığı yaptırımları kaldıracak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 1970-1980 yılları arasında Kuzey Kore tarafından kaçırılan 10'dan fazla vatandaşının akıbetinin araştırılması için ortak bir komisyon kurulması karşılığında Pyongyang yönetimine uyguladığı yaptırımların bazılarını kaldırabileceğini açıkladı. Kararın, yarın kabine tarafından onaylanması bekleniyor. 

Japonya Başbakanı Abe, bunun bir ilk adım olduğunu, Kuzey Kore'den de aynı şekilde olumlu bir cevap gelirse ortak bir komisyonun kurulması için adımların hızlıca atılacağını dile getirdi.

Kurulacak komisyonun geniş çaplı bir araştırma başlatacağını kaydeden Abe, kaçırılan Japon vatandaşlarının akıbetini öğrenmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Şinzo Abe, komisyonun kurulması durumunda kaldırılacak yaptırımların, Kuzey Kore'ye Japonya'nın kendi inisiyatifiyle uyguladığı yaptırımlar olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler'in nükleer konusunda uyguladığı yaptırımların olduğu gibi devam edeceğini belirtti. 

Diğer taraftan bugün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Güney Kore'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Japonya'nın Kuzey Kore'ye uyguladığı bazı yaptırımları kaldırılabileceği yönündeki açıklaması da Şi'nin Güney Kore gezisine damga vurması bekleniyor.

Kuzey Kore, dün ülkenin doğu sahilinde iki kısa menzilli füze denemesi yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48