banner15

Japonya, tartışmalı savaş yasasını onaylamaya hazırlanıyor

Japonya kabinesi, ülkenin güvenlik politikasında dönüm noktası niteliğinde bir yasa değişikliği onaylamaya hazırlanıyor

Japonya, tartışmalı savaş yasasını onaylamaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya kabinesi, güvenlik politikasında ordunun denizaşırı bölgelerde çatışmasının önünü açacak, dönüm noktası niteliğinde bir değişikliği onaylamaya hazırlanıyor.

BBC'nin haberine göre, Japonya'da bu sabah iktidar milletvekillerinin onayladığı yasa değişikliğinin, günün ilerleyen saatlerinde kabine tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Japonya anayasası, meşru müdafaa dışındaki durumlarda çatışmaların çözümü için güç kullanmayı yasaklıyor. Söz konusu yasada yapılan değişiklik, saldırı altındaki müttefikleri savunmak için güç kullanımı anlamına gelen "kollektif meşru müdafaaya" olanak sağlayacak.

Japonya'nın Asya-Pasifik bölgesinde değişen güvenlik ortamına uyum sağlaması gerektiğini belirten Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, yasa değişikliği için çaba harcadığı biliniyordu.

Japonya'nın müttefiki ABD'nin yasa değişikliğini hoş karşılayacağı, Çin'in ise buna öfkeleneceği belirtiliyor. Çin, yasanın çıkarılmasının söz konusu olduğunda, bu adımı şiddetle eleştirmişti.

Karar, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra barışçıl bir kimlik benimseyen ülkede çok tartışmalı bir konu olarak değerlendiriliyor.

Pazar günü başkent Tokyo'da öngörülen değişikliği protesto etmek isteyen bir kişi kendini yakmıştı. Dün de binlerce kişi, yasa değişikliğini protesto etmek için Tokyo'da gösteri düzenlemişti.

Şinzo Abe'nin girişimi, bazı çevreler tarafından Japonya anayasasının pasifizmi benimseyen 9. maddesinin kaldırılmasına ya da kalıcı biçimde revize edilmesine yönelik ilk adım olarak da yorumlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 09:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48