banner15

Japonya, Trump-Kim zirvesi sonrası olumlu

Japonya hükümetinden, ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim'in Singapur'daki görüşmesi için olumlu açıklama geldi.

Japonya, Trump-Kim zirvesi sonrası olumlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Singapur'da yaptığı görüşmenin ardından Kore Yarımadası'ndaki gerilimin azaldığını belirtti.

'ZOR GÜVENLİK KOŞULLARI ZİRVE SAYESİNDE HAFİFLEDİ'

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya Hükümet Sözcüsü, Kabine Baş Sekreteri Yoshihide Suga, basına yaptığı açıklamada, "(Kuzey Kore'den) gelebilecek füzeler için her daim tetikte beklemek anlamına gelen zor güvenlik koşullarının zirve sayesinde hafiflediği açık." dedi.

Suga, ABD Başkanı Trump'ın, uzun yıllar önce Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japonlar konusunu da gündeme getirmiş olmasını memnuniyetle karşıladı.

ABD VE G. KORE'YE ORTAKLAŞA NÜKLEER SİLAHLARIN YOK EDİLMESİ TEKLİFİ

Hükümet Sözcüsü Suga, Japonya'nın, ABD ve Güney Kore ile iş birliği içinde nükleer silahların yok edilmesi sürecine yardım etmeyi teklif edeceğini belirtti.

TRUMP-KİM ZİRVESİ

Trump ve Kim, dün, Kore Yarımadası için tarihi önem taşıyan görüşmelerinin akabinde kapsamlı bir belge imzalamıştı. Belge, Kuzey Kore ve ABD'nin Kore Yarımadası'na barışın getirilmesi ve refahı artırması konularında çok sayıda taahhüt içeriyor.

Belgede, "Başkan Trump, Kuzey Kore'ye güvenlik garantisi vermeyi taahhüt etti. Kim Jong-un, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının tamamlanması için kati ve sarsılmaz taahhüdünü teyit etti." ifadelerine yer verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48