banner39

Japonya'da Çin teyakkuzu

Japonya, mülkiyeti tartışmalı adaların çevresinde, ilk kez Çin'e ait silahlı bir sahil güvenlik gemisi tespit edildiğini bildirdi

Asya 22.12.2015, 12:29 22.12.2015, 12:58
Japonya'da Çin teyakkuzu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya, Doğu Çin Denizi'nde mülkiyetleri tartışmalı takım adalarının çevresinde, Çin'e ait silahlı bir sahil güvenlik gemisinin görüldüğünü kaydetti.

Japonya Sahil Güvenliği sözcüsü Yosuke Watanuki, Çin'e ait biri silahlı 4 sahil güvenlik gemisinin, Çin'de "Diaoyü", Japonya'da "Senkaku" ismiyle bilinen tartışmalı adalar etrafında seyrettiğini tespit ettiklerini belirterek, bu alanda ilk kez Çin'in silahlı bir gemisinin gözlendiğini ifade etti.

Japonya Sahil Güvenliği, silahlı gemiye ait fotoğraf da yayınlarken, Çin gemilerinin Japonya'nın kara sularını ihlal etmediği bildirildi.

Çin, Japonya ve Tayvan arasında Doğu Çin Denizi'nde kıta sahanlığı ihtilafları ve egemenlik tartışmaları bulunuyor. Buradaki takım adalarını Çin "Diaoyu", Japonya "Senkaku", Tayvan da "Diaoyütay" olarak adlandırıyor ve üç taraf da adaların kendisine ait olduğunu savunuyor.

Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü büyük ekonomileri Çin ve Japonya arasında ciddi egemenlik çekişmesine konu olan Senkaku adaları fiilen Japon idaresi altında bulunuyor. Ancak, adaları Diaoyu olarak adlandıran Çin kendi egemenliğinin tartışılmaz olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?