banner39

Japonya'da muhafazakarlar yeniden iktidar

Japonya'da dün yapılan genel seçimlerde mhafazakarlar beş yıl aradan sonra yeniden kazandı

Asya 17.12.2012, 09:41 17.12.2012, 09:41
Japonya'da muhafazakarlar yeniden iktidar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da, 16 Aralık'ta yapılacak olan parlamento seçimlerine bir sağ partinin iktidara dönüşü damgasını vurabilir. Eski muhafazakar Başbakan Şinzo Abe, beş yıl aradan sonra eski görevine, hükümet başkanı olarak yeniden seçilebilir.

Le Mone'da yer alan haber analize göre Japon gücünü restore etme vaadinde bulunan Abe, merkez sağdan gelen Başbakan Yoshihko Noda'nın kendilerini hayalkırıklığına uğratmasının ardından, seçmenler için ülkenin gerilemesine bir son verecek "güçlü lider"i karakterize ediyor.

Şayet seçilirse, ülkeyi bir savaşa girmekten alıkoyacak olan anayasanın dokuzuncu maddesini değiştirmeyi yapacağı işler arasında bulunduran Şinzo Abe, bölgesel çatışmanın kökeninde yer alan Senkaku adalarını yeniden ele geçirmeyi parti planı kapsamına alan yeni Ulusal Restorasyon Partisi lideri Shintaro Ishihara ile aynı fikirde. Ülke çapında yürütülen araştırmalara göre Ishihara'nın milliyetçi ve halkçı partisi ülkenin üçüncü siyasi gücü konumunda.

Çin, Pazar günü yapılacak seçimleri dikkatle takip ediyor. Çünkü Japon sağının dönüşü iki komşu arasında yeni gerginliklerlerin oluşacağı anlamına geliyor. Resesyon ile devasa kamusal borç yükü arasında ezilen Japonya, ekonomik plan dolayısıyla bu önemli ortağından vaçgeçmekte zorluk çekebilir (Ashai Shimbum gazetesi). Ayrıca siyasi krizin çözümü için yapılacak olan bu seçimle Pazar günü seçilecek olan aday,  altı yılda yedinci başbakan olacak.

Asia Times'ın tahminine göre, seçimlerin sonucu ne olursa olsun, geleneksel partilerin önerileri Japonya'nın ekonomik krizin sona ermesinin olmazsa olmaz koşulu olan siyasi krizden çıkmasını sağlayamayacak. İlaveten, siyasi plan konusunda yenilikten yoksun olan Japonya, bir "uluslararası büyük güç olarak son anları"nı yaşıyor olabilir.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?