banner39

Japonya'da 'Nazi gafı' tartışması

Japonya'nın anayasa değişikliği için Nazi uygulamalarını örnek alabileceğini söyleyen başbakanın sözleri tartışılmaya devam ediyor

Asya 02.08.2013, 09:38 02.08.2013, 09:49
Japonya'da 'Nazi gafı' tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nazi gafı nedeniyle istifa çağrılarının hedefinde olan Japonya Başbakan Yardımcısı Taro Aso, görevinden ayrılmak gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

Gaflarıyla ünlü bir isim olan Aso, geçtiğimiz Pazartesi günü bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yürürlükte olan ve pasifist olarak bilinen anayasayı değiştirmede Nazilerin uyguladığı taktiklerden yararlanılabileceğini öne sürmüştü. Aso, "Japonya'nın anayasasını değiştirme fikrine önce basın tepki gösterdi. Ardından Çin ve Güney Kore. Almanya'nın Weimar anayasası, kimsenin dikkatini çekmeden Naziler tarafından değiştirildi. Nazilerin taktiklerine neden bakmayalım ki?" diye konuşmuştu. Bu açıklamaların tepki çekmesi üzerine Aso dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Nazi ifadesinin yanlış anlaşıldığını savundu. Aso, "Nazi yönetimine ilişkin ifadelerimin yanlış anlaşılması üzüntü verici. Açıklamanın geneline bakılırsa Nazilere karşı nasıl olumsuz ifadelerim olduğu görülecek. Yine de Nazilerle ilgili ifademi geri çekiyorum." dedi.

MUHALEFET TEPKİ GÖSTERDİ

Maliye Bakanı da olan Taro Aso, ifadelerine geri çekmesi rağmen tepkileri dindiremedi. İfadeleri nedeniyle özür dilemeyi düşünmediğini belirten Aso, "Görevimden ayrılmayı düşünmüyorum." diye de ekledi. Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Tokyo'nun barışı ve insan haklarını savunduğunu belirterek, "Kabine üyeleri, görevlerinin farkında ve tartışmalı ifadeler kullanmaktan da kaçınmalı." şeklinde konuştu. Taro Aso'nun ifadelerini geri çektiğini de hatırlatan Suga, Aso'nun istifa etmesine gerek olmadığını vurguladı.

Bakan Aso'nun gafına Güney Kore ve Yahudi örgütlerin ardından muhalefet de tepki gösterdi. Japonya Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Akihiro Ohata, Aso'nun ifadelerinin "Nazileri övüyor" gibi durduğunu belirterek bunun "kabul edilemez" olduğunu vurguladı. Sosyal Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Seiji Mataichi de Aso'yu tarih bilgisi olmamakla eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Aso, gaflarıyla kabinenin dikkat çeken bir ismi. Aso, ölümcül hastalıkları pençesindeki yaşlıların topluma yük olmak yerine ölmeyi tercih etmeleri gerektiğini savunmuştu. Aso, tartışmalı diğer bir ifadesinde de ideal bir ülkenin "zengin Yahudileri" çeken bir ülke olduğunu söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?