banner39

Japonya'da ölü sayısı tahmin edilemiyor

Japonya’da meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremde, ölü sayısının tahmin edilemediği belirtild.

Asya 11.03.2011, 23:15 12.03.2011, 00:26
Japonya'da ölü sayısı tahmin edilemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonlar, son 140 yılın en şiddetli depremini yaşadı bugün. 8.8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar ölü sayısı resmi rakamlara göre 288 olarak açıklanırken, 500'den fazla da kişinin kaybolduğu ifade ediliyor: Japonya hükümet sözcüsü de can kaybının çok ciddi boyutlarda olduğunu açıkladı. Zira 10 metre yüksekliğindeki dev dalgalar önüne geleni alıp götürdü.

Yerel saatle 14.46’da oluşan depremin merkezinin, ülkenin kuzey doğusundaki Miyagi eyaletinin 130 kilometre doğusunda denizin 24.4 kilometre altı oldu belirtildi. Depremin büyüklüğünü Japonya Meteoroloji Ajansı ilke olarak 7.9, sonrasında 8.4, nihai olarak da 8.8 olarak açıkladı.

ABD Yer Araştırmaları Kurumu ise depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 8.9 olarak bildirdi. Depremin ardından Filipinler, Hawaii, Rusya'nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan için tsunami alarmı verilirken, Miyagi’nin Sendai şehrini 10 metre yüksekliğindeki dalgalar vurdu. 
  
Rusya, Japonya'ya yakın olan Kuril adalarından 11 bin kişiyi tahliye ettiğini bildirdi. Pasifik’e kıyısı bulunan ve tsunami tehlikesi olan ülklerde de tahliyeler yapılıyor. BM ise 30 arama ve kurtarma ekibini hazır beklettiğini açıkladı. Çin ve Güney Kore gibi Uzak Doğu ülkeleri de Japonya’ya yardıma hazır olduklarını açıkladı.
   
Depremin vurduğu Sendai şehrinin havaalanı pisti de sular altıda kaldı. Deprem nedeniyle Tokyo ve çevresindeki 4 milyon evin elektrikleri kesildi. Bu arada Miyagi açıklarında yaklaşık 100 kişinin bulunduğu bir gemi de tsunamiye kapılarak alabora oldu. Hükümet, Fukushima’daki nir nükleer santralin 3 kilometre yakınında oturan 3 bin kişinin tahliye edilmesi gerektiğini duyurdu. Başbakan Naoto Kan, depremin ülkenin kuzeydoğusunda büyük hasara neden olduğunu, radyasyon sızıntısı olmamasına karşın, olağanüstü atomik güç hali ilan etti.
   
Depremin ardından en büyüğü 7.4 olan 4 artçı deprem daha oluştu. Naoto Kan, uluslararası yardım çağrısı yaptı Chiba eyaletindeki Cosmo Oil rafinerisinde bir patlama olduğu da yerel medyaya yansıdı. Japon elektronik devi Sony de 6 fabrikasını kapattığını açıkladı. Depremle birlikte nükleer santraller, tren ve asansörler otomatik olarak durdu. Bazı santrallerde hasar oluşurken, onlarca yerde yangın çıktığı bildirildi.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano da yardım faaliyetlerine katılmaları için deprem bölgesine asker ve yardım görevlilerinin gönderildiğini kaydetti. 14 binada yangının çıktığı Tokyo’da su ve haberleşmede sorun bulunmazken, cep telefonları ile internete bağlanan Japonlar, haberleşmeyi internet üzerinden sağlıyor. Halk, evlerine toplu taşıma araçları çalışmadığı için yaya olarak gidiyor.
   
Bu arada Çin’den ve diğer ülkelerden Japonya’nın kuzey ile başkent Tokyo’ya yolcu uçaklarının uçuşunun şimdilik iptal edildiği ifade edildi. Hongkong’daki bir seyahat acentesi yetkilisi, yarın öğren 12’ye kadar Tokyo’daki havaalanlarına uçuşların iptal edildiğini söyledi. depremden etkilenmeyen bölgelere ise uçuşlarda bir aksama yok.

Depreme alışkın Japonyalar için geçen gün oluşan 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından bugün oluşan 8.8 büyülüğündeki şiddetli deprem de tecrübeleriyle başarılı bir sınav verdi.
   
Bugüne kadar dünya yüzeyinde kaydedilmiş en şiddetli 5. deprem olan Japonya’da depremde, Marmara depreminde ortaya çıkan enerjinin 900 katı büyüklüğünde bir enerji ortaya çıktı. Deprem nedeniyle okyanus tabanında 1 kilometrelik bir kırık oluşturdu. 

JAPONYA BÖYLE SALLANDI

JAPONYA DEPREMİ

 

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?