banner39

Japonya'dan bakanlar Avrupa'da ne görüyor ? Ruslar kocaman, İtalyanlar mafya..

Japonya'da yaşayan insanların okudukları ve gördükleri üzerinden Avrupa algısı çok farklı sonuçlar verdi. Japonlara göre; Türkler Japonya'yı seviyor, İtalyanlar mafya, İspanyollar futbolda iyi, Ruslar kocaman..

Asya 25.12.2019, 17:23 26.12.2019, 10:24
Japonya'dan bakanlar Avrupa'da ne görüyor ? Ruslar kocaman, İtalyanlar mafya..

Japonların gözünden Avrupa ülkelerini anlatan bir stereotip harita çıkarıldı. Japonlara göre; Türkler Japonya'yı seviyor, İtalyanlar mafya, İspanyollar futbolda iyi, Danimarka'da herkes mutlu, Polonyalılar aptal, İskoçya bağımsızlık istiyor, İrlanda çok yeşil, Sırplar ise teniste iyi..

indy100.com haber sitesinde yayınlanan habere göre Japonya'da yaşayan insanların okudukları ve gördükleri üzerinden Avrupa algısı çok farklı sonuçlar verdi.

New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nde Japon ve Doğu Asya tarihi profesörü olan Nick Kapur, indy100'e şunları söyledi :

İlk başta neyin ortaya çıkacağını görmek için http://google.co.jp adresinde çalışıyordum ve gerçekten bir harita yapmayı planlamıyordum. Başlangıçta Japon otomatik arama sonuçlarının nasıl olacağını merak ediyordum.

Ama sonra sonuçların çoğu o kadar ilginç çıktı ki, bu bulguları bir şekilde paylaşmak zorunda hissettim.

Sonuç, retweetlenen ve binlerce kez sevilen bir resim editörü ile yapılan aşağıdaki harita oldu.

Kapur, "Beni şaşırtan bulgular Güneydoğu Avrupa'daki buluntulardı (domuz yağı, bal, şarap ve yoğurt) - Bence bunlar, diğer ülkeler için de en şaşırtıcı olanlar. Ruslar kocaman diyen Japonlar, İzlanda'yı en güvenli şehir olarak görüyor.. Almanya deyince Nazi, Belçika deyince çikolata, Avusturya denince klasik müzik ile eşleştirdiler.

Ancak tuhaf bir şekilde, otomatik arama aslında bizim bildiğimizden biraz daha fazla şey biliyordu, çünkü kısa bir araştırma göstereceği gibi:

Macaristan domuz yağı kullanma konusunda en öndeki ülkelerden ve Romanya aslında AB'deki ikinci en büyük bal ihracatçısı (Japonya'nın en büyük müşterilerinden biri) ve Japonya'daki en yaygın yoğurt markalarından biri 'Bulgaristan Yoğurt'.

Japon şirketi Bulgaristan'ı "yoğurtun doğum yeri" olarak tanıtmaktadır.

Kapur ayrıca, İsveç'in sonucunun "yakışıklı erkekler" olduğunu söyleyen bir eğri yönelişin olduğunu söyledi.

Batıda, İsveç hakkındaki stereotipimizin kadınların güzel olduğu etrafında dönüp erkekler hakkında çok az şey söylediğini hissediyorum.

(Stereotip, sosyal psikolojide belirli birey türleri veya belli davranış biçimleri hakkında yaygın olarak benimsenen herhangi bir düşüncedir.)

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
komando 1 yıl önce
Ya Arkadaş yoğurt kelimesi 2000 yıllık uygur türkçesi bi kelime ne bulgarı :)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?