banner39

Japonya'dan Çin uçağına karşı önleme uçuşu

Japon savaş uçakları, Çin'e ait bir uçağa karşı önleme uçuşu gerçekleştirdi

Asya 13.12.2012, 10:29 13.12.2012, 10:29
Japonya'dan Çin uçağına karşı önleme uçuşu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japon savaş uçakları, Çin'e ait bir uçağın iki ülke arasında gerilime yol açan adaların olduğu bölgeye girmesi üzerine önleme uçuşu gerçekleştirdi.

Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar, iki ülke arasında krize yol açmıştı. Çin gemileri, adaların olduğu bölgeye girerken Japonya Sahil Güvenlik Birimleri de gemilerin bölgeyi terk etmesi uyarısında bulunuyordu. Yerel saate göre bu sabah, adaların olduğu bölgeye yaklaşan 4 geminin uzaklaşması için uyarı yapıldı. Bu gerilim sırasında Çin'e ait bir uçak da bölgeye geldi. Bunun üzerinde Japonya'nın F-15 tipi savaş uçakları önleme uçuşu gerçekleştirdi. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, ihlal nedeniyle Çin'i protesto ettiklerini belirtti. Fujimura, Çin'in egemenliklerini ihlal etmesinin "çok üzücü" olduğunu vurguladı.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

SEÇİM ÖNCESİNE DENK GELDİ

Çin'in yaptığı bu ihlal, Japonya'da hafta sonu yapılacak erken genel seçimler öncesine denk gelmesi ise dikkat çekti. Seçimleri, milliyetçi çıkışlar yapan Liberal Demokratların kazanması bekleniyor. Şu an iktidarda bulunan Demokrasi Partisi'nin muhalefet düşmesi beklenirken yine milliyetçi bir çizgide yer alan Diriliş Partisi'nin de üçüncü sırada yer alacağı tahmin ediliyor. Liberal Demokratlar ve Diriliş Partisi, pasifist anayasanın tekrar yazılması ve ordunun kurulması gibi konulara sıcak bakıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?