banner15

Japonya'dan Kırgızistan'a 1 milyar dolar yardım

Japon Başbakan, Kırgızistan ziyaretinde bu ülkeye çeşitli projeler için 1 milyar dolar yardım taahhüdünde bulundu

Japonya'dan Kırgızistan'a 1 milyar dolar yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya, Kırgızistan'daki sosyal ve ekonomik kalkınma projeleri için 1 milyar doların üzerinde yardımda bulunacak. Bu konudaki anlaşma Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Kırgız hükümeti yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde sağlandı.

Şinzo Abe, Bişkek’te Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ve Başbakan Temir Sariev ile bir araya geldi. Orta Asya'da bir haftadır süren gezisi sırasında Japonya Başbakanı özellikle ticari konularda görüşmelerde bulunuyor.

2016 yılında Japonya Kırgızistan'a Manas Uluslararası Havaalanı'nın yeniden inşası için 16 milyon dolar yardımda bulunacak. Bunun yanında 1,5 milyon dolar tarım sektörüne ve 117 milyon dolar şu an inşaatı devam eden Oş-Batken-İsfahan kara yolu yapımına verilecek.

Şinzo Abe yaklaşık 50 Japon şirketinin temsilcileri ile birlikte Orta Asya ziyareti yapıyor. Abe, bugüne kadar Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı ziyaret etti. Abe’nin sonraki durağı ise Kazakistan.

Orta Asya ziyareti öncesi bir açıklama yapan Japonya Başbakanı "Orta Asya ülkeleri ve Moğolistan jeopolitik olarak çok önemlidir ve biz bu ülkeler ile ilişkilerimizi geliştirmek için büyük adımlar atmalıyız” demişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35