banner39

Japonya'dan tartışmalı ada için askeri adım

Japonya, Çin ile arasında tartışmaya neden olan adalara asker gönderebileceğini açıkladı

Asya 28.07.2012, 17:27 28.07.2012, 17:27
Japonya'dan tartışmalı ada için askeri adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonya, Çin ile egemenlik ihtilafı yaşadığı adalara gerekirse asker gönderebileceğini belirtti.

Japon Savunma Bakanı Satoshi Morimoto, Senkaku Adası'na ilişkin pozisyonlarının değişmediğini, egemenliklerini korumak için gerekirse güç kullanabileceklerini söyledi. Morimoto, "Adaların güvenliği polis ve sahil koruma ekipleri tarafından sağlanıyor. Ancak yerel yönetimler yetersiz kalırsa yasalar, askerlerin devreye girmesine olanak sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda ise önceki gün mecliste yaptığı açıklamada, ülke topraklarına karşı "yasadışı adımlara müsamaha göstermeyeceklerini" restini çekmişti. Noda, "Komşu ülkelerin, karasularımıza yönelik gayri hukuku hareketlerine karşı gerekirse askerlerimizi de kullanmaya hazırız" diye konuşmuştu. Bununla birlikte Noda, önceliklerinin diplomasi olduğunu da vurgulamıştı.

Senkaku Adası'nın da dahil olduğu takım adalar, Tayvan'ın kuzeydoğusunda, Çin topraklarının doğusunda ve Japonya'nın en güneyinde bulunan Okinawa vilayetinin güneybatısında yerleşik bir durumda. Tokyo ile Pekin arasındaki gerginlik, Çin devriye botlarının Senkaku Adası bölgesine girmesiyle tırmanmıştı. Bunun üzerine Japonya, Pekin büyükelçisini istişareler için bir süreliğine geri çağırmıştı. Tokyo, doğal kaynaklar açısından zengin adaları sahibinden satın almayı da gündeme getirmişti. Pekin bu adıma sert tepki göstermişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?