banner15

Japonya'nın kredi notu kırıldı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Japonya'nın kredi notunu düşürdü

Japonya'nın kredi notu kırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Japonya'nın kredi notunu bir kademe düşürerek, AA2'den AA3 seviyesine indirdi; görünümünü ise durağan olarak belirledi.

Moody's not indirimine gerekçe olarak Japonya'nın düşük büyüme beklentisi, büyük bütçe açığı ve yüksek kamu borçlarını gösterdi. Japonya, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek borç oranına sahip.

Rating kuruluşunun açıklamasında, yüksek bütçe açığı ve Japon Hükümeti'nin 2009'daki küresel resesyondan bu yana borçlarını daha da artımış olması, not indirimini tetikledi ifadelerine yer verildi.

Kuruluş, indirim kararının nedenleri arasında Japonya'da zayıf büyüme beklentilerine de atıfta bulundu. Kredi derecelendirme kuruluşu, zayıf büyüme beklentileri nedeniyle ile Japonya'nın yüksek kamu borçlarını ödemekte zorlanabileceğini ifade etti. Moody's, Japonya Hükümeti'ne bütçe açığını kapatmak için daha çok çaba göstermesi çağrısı yaptı.

Moody's'in not indirim haberinin ardından Japon yeni değer kaybetti.

Uluslararası Para Fonu IMF de 19 Temmuz'daki raporunda Japonya'nın borç sorununa karşı vergi reformu yapılmasını önermişti.

Japon ekonomisi, 11 Mart'taki şiddetli depremin ardından önemli oranda darbe yemişti. Son veriler, Japon ekonomisinin Haziran'da sonlanan 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.3 daraldığına işaret ediyor. Bu oran çeyrek bazda ise yüzde 0.3 küçülme olduğunu gösteriyor.

Depremin ardından ekonomisi durma noktasına gelen Japonya'da Bakanlar Kurulu, ülkenin yeniden inşa edilmesi için 2 trilyon yenlik ikinci bütçeye onay vermişti.

2 trilyon yenin, ülkenin yeniden inşası ve Fukuşima'daki nükleer krizin mağdurları için harcanması kararlaştırılmıştı. Bu bütçe için piyasadan borçlanamayacak olan Japonya, ciddi bir kamu borcuyla karşı karşıya bulunuyor.

Japonya Başbakanı Naoto Kan ise bütçe konusundaki adımlarının ardından istifa edebileceği sinyalini vermişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35