banner39

Japonya'yı deprem vurdu: 19 ölü

Japonya son yılların en şiddetli depremiyle sarsıldı. 8.9 olduğu tahmin edilen depremde birçok kent sular altında kaldı, Japonya dahil onlarca ülkede tusunami alarmı verildi.

Asya 11.03.2011, 08:55 11.03.2011, 13:05
Japonya'yı deprem vurdu: 19 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başkent Tokyo'da da hissedilen şiddetli sarsıntı sebebiyle 10 metre yüksekliğinde tsunami dalgası alarmı verdi. Kıyılardaki binalara zarar veren 4 metre yüksekliğindeki dalgalar çok sayıda aracı denize sürükledi. İnsanlar panikle sokaklara döküldü. Çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

Depremin, ülkenin doğu kıyısından 125 kilometre uzaklıkta, yerin 10 kilometre altında meydana geldiği açıklandı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin tetiklediği dev dalgaların Hawaii, Rusya, Tayvan, Filipinler ve Endonezya'yı vurabileceği uyarısını yaptı.

KYODO AJANSI: 6 ÖLÜ

Japonya’nın Kyodo Haber Ajansı, ülkenin kuzey doğusu ve çevresi bölgeleri vuran deprem sonucu 6 kişinin öldüğünü bildirdi. Ajans, yerel makamlara dayandırdığı haberinde, deprem soncu çok sayıda yaralını da olduğunu belirtti.

ABD depremin şiddetini 8.9 olarak açıklarken, Japonya resmi makamları depremin 8.4 şiddetinde olduğunu açıkladı.

MİYAGİ KIYILARINI DEV DALGALARIN VURABİLECEĞİ UYARISINDA BULUNULDU

Japonya'nın kuzeydoğu kıyılarında meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem, başkent Tokyo'daki binaların birkaç dakika boyunca sallanmasına ve tsunami uyarısı verilmesine neden oldu.

Meteoroloji kurumundan yapılar açıklamada, Miyagi kıyılarını 6 metre yüksekliğindeki dev dalgaların vurabileceği uyarısında bulunuldu. Daha önce yapılan açıklamada, dalga yüksekliğinin 3 metre olabileceği belirtilmişti. Bu arada, 50 santimetre yüksekliğindeki küçük dalgaların kıyılara ulaştığı kaydedildi.

Hawaii'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise tsunami uyarısının Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğunu belirtti. Depremin yerin 10 kilometre altında, doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi. Tokyo'nun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti. Öte yandan, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin büyüklüğünün 8.8 olduğunu açıkladı.

PETROL RAFİNERİSİ YANMAYA BAŞLADI

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı; Tokyo yakınlarında bir petrol rafinerisinin de kontrol altına alınamayan bir yangın çıktığı görülüyor.

Japonya Meteoroloji kurumundan yapılan ilk açıklamada depremin büyüklüğü 7,9 olarak kaydedilmişti. Ancak yeni yapılan güncellemede depremin büyüklüğü 8,9 olarak belirlendi.

KIZILHAÇ: DEPREM ADALARI SİLİP SÜPÜREBİLİR

Kızıl Haç örgütü, Japonya'da yaşanan depremin ardından meydana gelen tsunami dalgalarının büyüklüğünün, Pasifik'te bulunan kimi adalardan yüksek olacağını, bu yüzden adaların büyük risk altında olduğu uyarısında bulundu.

BM'NİN ARAMA KURTARMA EKİPLERİ HAZIR

Japonya’nın doğu sahili açıklarında meydana gelen depremin ardından BM tarafından yapılan açıklamada, 30 arama ve kurtarma ekibinin Japonya’ya gönderilmek üzere hazır durumda bekletildiği belirtildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre’nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, "Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız" dedi.

Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

DEPREM EKONOMİYİ DE VURDU

Sarsıntının yol açtığı hasarlardan etkilenen bir çelik fabrikası yanmaya başlarken, Sony firması bölgedeki altı fabrikasını geçici olarak kapattığını duyurdu.

Japon yeni, dolar karşısında son iki haftanın en düşük seviyesine gelirken, Japon borsasında da hisse senetleri son beş haftanın en düşük seviyesinde.

BAŞBAKAN'DAN HASAR AÇIKLAMASI

Japonya’da 8,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Başbakan Naoto Kan, depremin ülkenin kuzeydoğusunda büyük hasara neden olduğunu söyledi.

Başbakan, depremin vurduğu bölgedeki nükleer santrallerin zarar görmediğini ve radyasyon sızıntısı olmadığını belirtti.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano da yardım faaliyetlerine katılmaları için deprem bölgesinde askerlerin gönderildiğini kaydetti.

DALGALAR ADALARIN BOYUNU AŞTI

Depremin hemen ardından tsunami dalgaları Japonya kıyılarını vurmaya başladı. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu. Uluslararası Kızıl Haç Örgütü de tsunaminin en önemli konu olduğunu ve bazı dalgaların Pasifik adalarından daha büyük olabileceğini bildirdi.

DÜNYADA TSUNAMİ ALARMI

Depremin hemen ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan Hawaii, Tayvan ve Endonezya'da tsunami alarmı verildi. Tayvan'da kıyı bölgelerinde tahliyeler başlatıldı.

Amerika'nın Ulusal Okyanus ve Atmosfer Ajansı da Kanada ve ABD anakarasının bazı bölümleri dışındaki tüm Pasifik kıyıları için tsunami uyarısında bulundu. ABD'nin CAlifornia, Oregon ve Alaska eyaletlerinde de tsunami uyarısı yapıldı.

7.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI

Kaydedilen en büyük beşinci depremin ardından şiddetli artçılar meydana geldi. Deprem sonrasındaki ilk 3 saat içinde en büyüğü 7.1 şiddetinde olmak üzere 17 artçı artçı şok meydana geldi. Başka artçı şoklar da bekleniyor. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

LİMANLAR KAPATILDI

Reuter haber ajansı şiddetli depremin ardından Japonya'daki tüm limanların kapatıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeyine yapılan hızlı tren seferleri durduruldu.Kısa sürelik elektrik kesintisinden sonra başkent Tokyo'ya elektrik verilirken kuzey bölgelerinde 4 milyon kişinin elektriği kesildi.

Japon televizyonları 80 bin ton yük taşıyan bir geminin battığını duyurdu. Ülkenin kuzeydoğusunda aralarında bir petrol rafinerisi de olmak üzere pek çok binada yangın çıktı.

 

Yorumlar (1)
İbrahim Yılmaz 12 yıl önce
Allah japonları böylesi acılardan korusun. Böyle şeylerin ne kadar acı olduğunu biliyoruz artık..
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?