banner39

K. Kore'den ABD'ye bir dizi şart

Kuzey Kore, ABD'nin düşmanca tavırları devam ettiği sürece diyalog olmayacağını açıklayarak diyaloğun başlaması için bir dizi şart öne sürdü

Asya 18.04.2013, 10:56 18.04.2013, 11:49
K. Kore'den ABD'ye bir dizi şart

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'yle diyaloğun başlaması için BM yaptırımların kaldırılmasını şart koşuyor. Kuzey Kore, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması için de ABD'nin bölgeye konuşlandırdığı nükleer silahların sökülmesini istiyor. Kuzey Kore ayrıca ABD ile Güney Kore'nin askeri tatbikatlara son vermesini de talep ediyor.  ABD ve Güney Kore'nin "saldırı değil, savunma amaçlı" diye nitelediği Yavru Kartal tatbikatının ay sonunda sona ermesi bekleniyor.

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamanın Çin'in mevcut durum hakkındaki hoşnutsuzluğuna karşılık olarak yapıldığı kaydediliyor.

Kuzey Kore yetkili makamlarından yapılan resmi açıklamada, Güney Kore'nin düşmanca tavırlarının devam etmesi halinde diyalogun imkansız olduğu da ifade edildi.

Kuzey Kore yönetimine bağlı Vatanı Barışçıl Birleştirme Konseyi'nin sözcüsü, son zamanlarda gündeme gelen diyalog meselesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Sözcü, Güney Kore'nin Kuzey Kore politikalarını düşmanca niteledi ve bu politikaların devam etmesi halinde diyalogun imkansız olduğu ifade etti.

Konsey sözcüsü sözlerini şöyle devam ettirdi: "Kukla parti ve ABD bir olup, bizim uzay teknolojisi ve nükleer silah programımıza engel olmaya çalışarak, cumhuriyet karşıtı söylemlerle Kore Yarımadası'na son teknoloji savaş aletlerini doldurup askeri operasyonlar yaptılar. Bu düşmanca tavırlar ve Kuzey'in işgal edilmesini öngören hareketler devam ettiği sürece, ne Kuzey-Güney Kore diyalogu ne de Kuzey-Güney Kore ilişkisi diye bir şey kesinlikle olmaz."

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?