banner39

Kabil komutanlığı bir yıl daha Türkiye'de

Dışişleri Bakanlığı, Kabil Bölge Komutanlığı liderliğinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nce 1 yıl daha sürdürülmesinin kararlaştırıldığını açıkladı

Asya 07.10.2011, 11:54 07.10.2011, 11:57
Kabil komutanlığı bir yıl daha Türkiye'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Kabil Bölge Komutanlığı liderliğinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nce 1 Kasım 2012 tarihine kadar 1 yıl daha sürdürülmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Afganistan'da Türkiye'ye ait askeri birlik konusunda açıklama yapıldı.

Açıklamada, ''Ülkemiz, 2001 yılından bu yana askeri birlik bulundurduğu Afganistan'da 2002 ve 2005 yıllarında iki kez Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Komutanlığını üstlenmişti. Ayrıca 2007 yılında Kabil Bölge Komutanlığı (KBK)'nın liderliğini 8 ay süreyle deruhte etmişti.

Ülkemiz ayrıca 1 Kasım 2009 tarihinden itibaren KBK sorumluluğunu 1 yıl süreyle devralmış, ancak anılan görevi bir yıl daha sürdürmemiz konusunda NATO'dan gelen talep üzerine, KBK sorumluluğumuzun 1 Kasım 2011 tarihine kadar devam etmesi kararı alınmıştır." bilgisine yer verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu görevde sergilediği üstün başarı ve Afgan halkıyla kurduğu yakın ilişkiler neticesinde, NATO makamları tarafından KBK liderliğine devam etmeleri konusunda girişimde bulunulduğu hatırlatılan açıklamada, "Afganistan'ın ülkemiz açısından özel konumu ve KBK'nın Afganistan'da güvenlik ve istikrarın tesisinde ve güvenlik sorumluluğunun Afgan makamlarına devredilmesi sürecinde oynadığı merkezi rol göz önünde bulundurularak, Kabil Bölge Komutanlığı liderliğinin Türk Silahlı Kuvvetlerince 1 Kasım 2012 tarihine kadar 1 yıl daha sürdürülmesi kararlaştırılmıştır." denildi.

Kararın, Türkiye'nin dost ve kardeş Afganistan'da sürdürülebilir güvenlik ve istikrar ortamının sağlanmasına katkısı yanında Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi açısından da önemine dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?