Kadirov'un cüreti Rusya'yı gerdi

Rusya'da Çeçen lider Ramzan Kadirov, Rusya eski Başbakanının keskin nişancılarla hedefe alındığını gösteren bir video yayınladı

Kadirov'un cüreti Rusya'yı gerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus insan hakları aktivistleri Çeçen lider Ramzan Kadirov’un kendi Instagram sayfasında muhalefet vekillerinin keskin nişancılarla hedef alındığı videoyu yayınlamasından dolayı hükümetten açıklama talep etti.

Yayınlanan videoda, Rusya eski Başbakanı Mihail Kasyanov ve muhalefetteki Parnas partisi vekili Vladimir Kara-Murza’nın konuşma görüntüleri bulunuyor. Videonun alt yazısında: Kasyanov, Stasburgga muhalefet için para toplamaya geldi. Bunu anlamayanlar şimdi anlamalıdır” denildi.

PUTİN SUÇLANDI

Rusya eski Başbakanı Mihail Kasyanov, görüntülerle ilgili yaptığı açıklamada, Kadirov’un bu çıkışının kendisi için ciddi tehdit olduğunu ve Rus savcılığına şikayette bulunacağını söyledi. Kasyanov olay için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sorumlu olduğunu da vurguladı.

Moskova’daki İnsan Hakları sivil kuruluşu başkanı Lev Ponomaryov, hükümetinin bu konu ile ilgili özel açıklama yapması gerektiğini bildirdi.

Pazartesi günü bir basın toplantısında konuşan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov sözkonusu video yayından haberi olmadığını ve konuyu inceleyeceğini söylemekle yetindi. Peskov, "Açıkçası, biz bırakın Kadirov'un Instagram sayfasını, Instagram’ın kendisini bile gözlemlemiyoruz” dedi.

Kadırov geçen ay Rus muhalifleri "hainler" ve "halk düşmanı" olarak ilan etmiş ve muhalifler Çeçen lideri bundan dolayı istifaya davet etmişlerdi.

Söz konusu görsel yayın bir gün sonra Instagram sayfasından kaldırıldı ve Ramzan Kadirov bunun düşünce özgürlüğünün sınırlaması olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 12:26
banner53
YORUM EKLE

banner39