Kafkasya Müslümanları 'müdahale'den tedirgin

Azerbaycan'daki KMİ, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesinden kaygılı olduğunu duyurdu

Kafkasya Müslümanları 'müdahale'den tedirgin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kafkasya Müslümanları İdaresi (KMİ), ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalede bulunma ihtimalinden tedirgin olduğunu bildirdi.

Azerbaycan'ın dini lideri Allahşükür Paşazade yönetimindeki KMİ, yayımladığı bildiride, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalede bulunacağı yönündeki haberlerin bütün dünya kamuoyunu olduğu gibi KMİ'yi de tedirgin ettiğini belirtti.

Suriye'deki katliamların asıl suçlularının bulunarak uluslararası yargı önüne çıkarılması gerektiğinin altı çizilen bildiride, suçluları yok etmek için günahsızların cezalandırılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Hiçbir devlete demokrasinin süngüyle getirilemeyeceği ifade edilen bildiride, dışarıdan yapılacak müdahalenin ülke halklarını mutlu edemeyeceğine, bunun, Afganistan ve Irak'ta görüldüğüne dikkati çekildi.

KMİ'nin 11 Eylül'deki terör saldırılarını da kınadığı hatırlatılan bildiride, şunlar kaydedildi:

"Biz o olayları sadece ABD halkına karşı yapılmış bir olay değil, bütün insanlığa karşı yapılmış en büyük suç olarak değerlendirmiştik. Azerbaycan da terörden çok çekmiş ülkeler arasında bulunuyor. Eğer zamanında dünya kamuoyu Ermeni saldırılarına karşı gereken cevabı verseydi, onların terör ve saldırıları bu kadar artmazdı.

Küresel sorunlar, sıcak noktalardaki gerginlik, insanlığın ortak çabaları ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülmelidir. Hiçbir siyaset, sivillerin ölümüne, köylerin, kutsal mekanların dağılmasına neden olmamalıdır. Bunun tersi yaşanırsa beşeriyeti büyük çatışmaya sürükler ve sonu gelmeyecek intikamların, yeni faciaların nedeni olur.

ABD Kongresi'nin Suriye'ye askeri müdahale kararına ret cevabı vereceğini ümit ediyoruz. Bu karar, hem ABD'nin dünyadaki nüfuzunu artırır, hem de dünyayı büyük bir felaketten kurtarır.

Biz, dünya kamuoyunu, BM'yi, dünyanın dini liderlerini Suriye'deki kanlı çatışmaları engellemek için bütün imkanları seferber etmeye ve sorunu diyalog yoluyla çözmeye çağırıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 17:43
banner53
YORUM EKLE

banner39