Kağıttan bin turna kuşu, barış için Hiroşima'ya gönderilecek

Çocukların Japonya'da barışın simgesi olan Sadako Sasaki anısına origami sanatıyla yaptığı bin turna kuşu, 6 Ağustos’ta Hiroşima'daki Children's Peace Monument Anıtı'na konulacak

Kağıttan bin turna kuşu, barış için Hiroşima'ya gönderilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin "Barışa Uçan Turnalar" projesi kapsamında 132 çocuk, Hiroşima'ya atılan atom bombasının yaydığı radyasyon sonucu hayatını kaybeden ve barışın simgesi haline gelen Japon çocuk Sadako Sasaki anısına origamiyle 2 bin turna kuşu yaptı.

Japonya'nın Hiroşima kentinde 6 Ağustos’ta gerçekleşecek anma töreni için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin Avcılar, Bahçeşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Silivri şubelerindeki çocuklar, "Barışa Uçan Turnalar" projesini hayata geçirdi.

ABD'nin Hiroşima'ya attığı atom bombasının etkileri nedeniyle 12 yaşında kan kanserinden hayatını kaybeden Japon çocuk Sadako Sasaki için kağıt sanatını kullanarak 2 bin turna kuşu hazırladı.

Çocukların hazırladığı kağıttan turna kuşlarının bini, 6 Ağustos’ta Children's Peace Monument Anıtı'na konulması için Hiroşima Belediyesi'ne gönderilecek. Diğer bin turna kuşu ise Hiroşima'daki törenle eş zamanlı Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde yapılacak anma etkinliğinde kullanılacak.

Projeye katılan çocuklar ve dernek temsilcileri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin genel merkezinde düzenlenen programda Genel Başkan Aysel Çelikel'e, origamiyle hazırlanan turna kuşlarını teslim etti.

Çelikel, burada yaptığı konuşmada, çocukların bir efsaneye dayanarak barışın simgesi Sadako Sasaki anısına hazırladığı turna kuşlarını, Hiroşima'ya göndereceklerini belirtti.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu etkinliğe birçok ülkeden origamiyle hazırlanan turna kuşlarının gönderildiğini ve Hiroşima Anıtı'nda sergilendiğini anlatan Çelikel, bu etkinliğin büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi.

Etkinliğin uluslararası kültür tarafının bulunduğunu dile getiren Çelikel, "Uluslararası kültürün temeli barıştır. Nükleer silahlara karşıtlıktır. Biz nükleer silahların neler yaptığını çocuklarımıza anlatıyoruz. İkinci Dünya Savaşı tekrar anlatılıyor ve çocuklarımız da bunu öğreniyor ve çocuklarımız da Japonya'ya atılan atom bombasının oradaki tahribatını öğreniyor. Bu projeyi nükleer silahların ne kadar zararlı olduğunu anlatmak, yasaklanması ve mesaj vermek için yaptık." diye konuştu.

BARIŞIN SİMGESİ HALİNE GELDİ

ABD'nin attığı atom bombası Hiroşima'daki evlerinin bir mil uzağında patladığında iki yaşında olan Sadako Sasaki, o gün yaralanmamasına rağmen 12 yaşına geldiğinde aniden hastalandı.

Sadako'ya "atom bombası hastalığı" adı verilen kan kanseri teşhisi konulduğunda, yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turnaların efsanesi yeniden canlandı.

Japonların "Kağıttan Bin Turna Kuşu" efsanesine göre, hasta biri eğer kağıttan bin turna kuşu yaparsa, kişinin sağlığına kavuşacağına inanılıyor.

Bu inançla kağıttan turnaları yapmaya başlayan Sadako'nun ömrü bin turnayı katlamaya yetmedi. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı yaparak, Sadako ile birlikte gömdü.

Turna kuşları o günden bu yana, barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi haline geldi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 17:11
banner53
YORUM EKLE

banner39