banner15

Kamboçya muhalefet liderine vatana ihanet suçlaması

Kamboçya muhalefet lideri Kem Sokha, 'yabancılarla bir araya gelmek' suçlaması ile tutuklandı. Sokha'nın 30 yıla kadar hapsi isteniyor

Kamboçya muhalefet liderine vatana ihanet suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamboçya muhalefet lideri vatana ihanetle suçlanıyor.

Phnom Penh'deki bir belediye mahkemesi tarafından yapılan bir açıklamaya göre, mahkum edildiği takdirde 30 yıla kadar hapis cezasıyla yüz yüze gelebilecek.

Salı günü mahkeme tarafından yapılan açıklamada Kem Sokha, Kamboçya ceza kanununun 443'üncü maddesi uyarınca "yabancılarla bir araya gelme" iddiasıyla suçlandı.

Açıklamada, "Kem Sokha, Kamboçya Krallığı'nı etkileyen komplo faaliyetleriyle ilgili yabancılarla görüşerek suç işlediği için polis tarafından tutuklanmıştır" denildi.

Mahkeme politikacı ile ilgili, "1993'ten 2013 yılına kadar bu gizli planı uygulanmıştır" diyerek, 'casusluk' iddiasıyla muhalefet liderini suçladı.

Söz konusu suçlama ile ilgili gözlemciler, Kem Sokha'nın pazar akşamı tutuklanmasının ardından yaptıkları açıklamalarda, önümüzdeki yıl yapılacak parlamento seçimlerine kadar bölgede en uzun süre hizmet yürüten hükümdar Hun Sen'in konumunu güçlendirmek istediğini açıkladı.

Hun Sen'in hükümeti Sokha'yı ABD'yle birlikte çalışmakla suçladı.

Hükümet yanlısı bir web sitesi olan Fresh News, daha önce, Kem Sokha'nın Hun Sen'i devirmek için ABD'li bir destekçisiyle yaptığı bir görüşmenin videosunun bulunduğunu öne sürdü.

AB'DEN TEPKİ

Avrupa Birliği, seçilmiş bir yasa koyucu olarak parlamento dokunulmazlığının olması gerektiği gerçeğine dayanarak, derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABD hükümeti, muhalif liderinin tutuklanmasının siyasi olduğunu söyleyerek, iddialardan "ciddi bir endişe" duyduğunu açıkladı.

BM yüksek insan hakları komiseri Zeid Raad Hüseyin, Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, Kem Sokha hakkında tutuklama ve delil hakkında ciddi endişe duyduğunu söyledi.

ÇİN'DEN KAMBOÇYA HÜKÜMETİNE DESTEK

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang dün Pekin'de düzenlenen basın toplantısında Kamboçya'da ana muhalefet partisi olan Ulusal Kurtuluş Partisi lideri Kem Sohka'nın tutuklanmasını değerlendirdi.

Sözcü Geng Shuang Kamboçya'nın iyi komşusu, dostu ve ortağı olan Çin'in, bu ülkenin kendi gelişme koşullarına uygun olarak seçtiği kalkınma yolunu desteklediğini, ulusal güvenlik ve istikrarını korumak için harcadığı çabalara saygı duyduğunu belirtti.

Kamboçya Ulusal Kurtuluş Partisi, ülkede gelecek yıl yapılacak seçimlerde 30 yıldır iktidardaki Kamboçya Halkın Partisinin önemli rakibi olarak görülüyordu. 

Kamboçya Ulusal Kurtuluş Partisinin eski lideri Saim Rainsy'e de 2015'te "karalama ve tahrik" suçlarından 2 yıl hapis cezası verilmişti. Rainsy, siyasi nedenlerle 2009'da Fransa'ya sürgüne gittiğinde hakkında 11 yıl hapis cezası bulunuyordu. 2013'te Kral tarafından affedildikten sonra ülkesine dönen Rainsy, şubat ayında parti liderliğini bırakmak zorunda kalmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35