banner39

Kamboçya'da üniversite sınavı başarısı yüzde 18

Kamboçya'da hükümetin kopyanın üzerine gitmesi nedeniyle öğrencilerin büyük çoğunluğu sınavı geçemedi.

Asya 31.10.2014, 19:09 31.10.2014, 19:09
Kamboçya'da üniversite sınavı başarısı yüzde 18

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kamboçya'da Eğitim Bakanı Hang Chuon Naron'un eğitim sistemindeki yolsuzlukları temizlemek için gösterdiği çabalar ülkedeki sınav başarısını yüzde 18'e düşürdü.

Phnom Penh Post gazetesi, 13 Ekim'de ikinci kez sınava girme hakkı verilen 60 bin 596 lise son sınıf öğrencisinin sadece 10 bin 871'inin sınavda başarılı olarak üniversiteye gitme hakkı kazandığını bildirdi.

Ağustosta yapılan sınavlarda, hükümetin yolsuzlukla mücadele birimiyle işbirliği içinde aldığı sıkı önlemler sonucu öğrencilerin başarısı sadece yüzde 25 olarak gerçekleşmiş, yetkililer de sınavda başarısız olan öğrencilere ikinci kez sınava girme hakkı vermişti.

Sınav başarısının geçen yıl yüzde 87 olarak gerçekleştiği Kamboçya Eğitim Bakanı Chuon Naron'un sonuçlar karşısında neşeli olduğu görüldü. AA muhabirinin telefonla ulaştığı Bakan Naron, ikinci sınavda suistimal ve kopya çabalarının ciddi biçimde azaldığını belirtti.

"İlk ve ikinci sınavdan geçen toplam öğrenci sayısı 34 bin, yani öğrencilerin yüzde 40'ı sınavı geçmiş" ifadelerini kullanan Chuon Naron, eğitim sektöründeki ciddi reformların ilk yılı olması nedeniyle sonuçlardan genel olarak memnun olduğunu söyledi.

Sınavların ikincisinin yapıldığı 13 Ekim'in ertesi gün, cevap anahtarı satmaya çalışan ve sınav gözetmeninin yerine geçen 2 kişi tutuklanmıştı.

Eğitim Bakanı Hang Chuon Naron, atandığında kopyanın yaygın olduğu eğitim sistemini düzeltmeye söz vermişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?