banner39

Kamboçya'da yetimhanelerde insan ticareti

Ülkede insan ticareti yapıldığı iddia edilen bir yetimhane kapatılırken, bir diğerinin müdürü cinsel taciz suçlamasıyla tutuklandı

Asya 25.03.2013, 16:18 25.03.2013, 16:18
Kamboçya'da yetimhanelerde insan ticareti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık yüzbin yetimin bulunduğu Kamboçya'da, insan ticareti yapıldığından ve çocuklara kötü muamele edildiğinden şüphelenilen bir yetimhane kapatıldı. Bir başka yetimhanenin ise, cinsel tacizle suçlanan müdürü tutuklandı.

Yetkililer ve insan hakları örgütü SISHA, polisin, başkent Phnom Penh'de işletme belgesi olmayan "Love in Action" adlı yetimhaneye operasyon düzenlediğini ve 21 çocuğu kurtardığını açıkladı.

SISHA'nın sözcüsü Gratianne Quade, yetimhaneyi Avustralyalı bir kadının işlettiğini ancak "insan ticareti, çocuklara kötü muamele, ihmal ve belgesiz yetimhane işletmekten" soruşturma altında olan kadının izinin bulunamadığını söyledi.

Sosyal İşler Bakanlığı yetkilisi Um Sophanara, yetimhanenin kapatıldığını belirtirken, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

SISHA'dan yapılan açıklamada, yetimhanede gıda ve temizlik standartlarının karşılanmadığının, hasta çocukların doktora götürülmediğinin gözlendiği, çocuklarla yapılan görüşmelerin, çoğunun, personelin fiziksel olarak kötü muamelesine maruz kaldıklarını ortaya koyduğu belirtildi.

"Love in Action"ın internet sitesinde, yetimhanenin, Avustralya'daki kiliselerden alınan fonlarla işletildiği ifade ediliyor.

Bu arada Kamboçya'nın kuzeybatısındaki Siem Reap bölgesinde de, 4 ay boyunca 11 ve 12 yaşlarındaki iki kız çocuğuna defalarca cinsel tacizde bulunan 36 yaşındaki bir yetimhane müdürünün tutuklandığı bildirildi.

SISHA'ya göre, Kamboçya'da 100 bin yetimin yüzde 70'inin aslında en az bir ebeveyni var. Ülkede yoksulluk, ailelerin çocuklarını yetimhanelere göndermelerine neden oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?