banner39

Kanal İstanbul, Rusya'ya karşı kozmuş

Financial Times, Türkiye'nin Kanal İstanbul projesiyle Ruslar'a karşı manevra yaptığını savundu. İddiaya göre, Türkiye "Montrö"yü baypass etmekle tehdit ediyor

Asya 20.05.2011, 16:00 20.05.2011, 16:00
Kanal İstanbul, Rusya'ya karşı kozmuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Financial Times Başbakan Erdoğan’ın “Çılgın Proje”si olan “Kanal İstanbul” ile Türkiye’nin Montrö Antlaşması’nı yeniden müzakere etmeyi planladığını beirterek, Kanalın, Moskova’nın Samsun-Ceyhan boru hattına yönelik taleplerini gözden geçirmeye zorlamak için bir pazarlık manevrası olduğunu yazdı.

Financial Times gazetesi, Erdoğan’ın “Kanal İstanbul” projesiyle hedeflenen amacın çok basit olduğunu ve yeni olmadığını belirterek, projeye yakın kaynaklara dayanarak Ankara’nın gerçekten zorluklar beklenmesine rağmen boğaz trafiğini düzenleyen Montrö Antlaşmasını yeniden müzakere etmeyi umduğunu iddia etti.

Gazete haberinde, “Fakat Rusya’nın görünüşte Samsun-Ceyhan boru hattını destekleme sözünden caymasıyla birçok kişi kanal’ı boru hattının büyük bir kısmını talep eden Moskova’ya baskı için bir pazarlık manevrası olarak görüyor. Gerçi, kanal yaklaşan seçim öncesi aynı zamanda bir reklam” ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?