banner15

Karakum çölüne göl oluşturuluyor

Türkmenistan'da kutlanan "Bir damla su – Bir külçe altın” bayramında Devlet Başkanı, Karakum çölüne Altın Çağ isminde yeni bir göl oluşturulacağı haberini verdi

Karakum çölüne göl oluşturuluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov Pazar günü bir açıklama yaparak Karakum gölünde oluşturulmakta olan Altın Çağ gölünün Orta Asya'daki çevresel durumu iyileştireceğini söyledi.

Türkmen lider, Türkmenistan’da bağımsızlıktan sonra kutlanmakta olan "Bir damla su – Bir külçe altın” bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük çöllerinden olan Karakum'da oluşturulacak yeni gölün sadece ülkesinin değil, tüm Orta Asya’nın çevresel durumu iyileştireceğini bildirdi.

Berdimuhammedov, Türkmen yetkililerin ileride de halkın refahını artırmak ve ülkede su politikalarını geliştirmek için yoğun bir çalışma içinde olacaklarını da belirtti. Berdimuhammedov, "Özellikle, Karakum çölünde oluşturulacak göl ve ülkeye su kaynağı sağlayan yeni barajlar inşa edilecek ve eskilerinin kapasitesini artırmak için çalışılacaktır." dedi.

"Bir damla su – Bir külçe altın” bayramının anlamı, büyük Karakum ve diğer çöllerden oluşan ülkede suyun değerinin bilinmesi ve özellikle de genç nesillere su projeleri üreterek ekonomik kazanca dönüştürecek projelerin öğretilmesi anlamında büyük önem arzediyor.

Bayram günlerini Türkmen halkı geleneksel olarak nehirler, göller ve kanallar sahillerinde geçiriyor.

"Bir damla su – Bir külçe altın” bayramı 1995 yılında Türkmenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov tarafından başlatılmıştı.

Niyazov 1950-1980 yıllarında Türkmenistan'a su getiren, uzunluğu bir buçuk bin kilometre olan Karakum
kanalının inşasını, ülkesi için hayatı öneme sahip bir proje olarak görüyordu.

Bu kanal Türkmenistan’ın birçok il ve illerine içme ve sulama suyu getirmiş, yeni ziraat alanları ve kanal
güzergahında yeni yaşama yerleri oluşmasını sağlamıştı.

Karakum kanalı aynı zamanda Aral gölüne giden suyun azalmasında da önemli paya sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ejslv
Ejslv - 11 ay Önce

Bitti mi bu proje?

banner39

banner50

banner47

banner48