Karzai: ABD 'sömürgeci güç' gibi davranıyor

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai "ABD bize tehditler savuruyor. 'Maaşları ödemeyiz, sizi iç savaşa sürükleriz' gibi tehditlerde bulunuyor" dedi

Asya 10.12.2013, 17:00 10.12.2013, 17:00
Karzai: ABD 'sömürgeci güç' gibi davranıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ABD’yi "sömürgeci güç" gibi davranmakla suçladı ve "ABD bize tehditler savuruyor. 'Maaşları ödemeyiz, sizi iç savaşa sürükleriz' gibi tehditlerde bulunuyor" dedi.

Fransa’da yayınlanan Le Monde gazetesine konuşan Karzai, ikili güvenlik anlaşması imzalamak için ABD’nin baskı yaptığını söyledi.

İkili güvenlik anlaşmasına karşı olmadığını ancak önce talep ettikleri güvencelerin kendilerine verilmesi gerektiğini söyleyen Karzai, aksi takdirde anlaşmayı imzalamayacağını ve kendisinden sonra işbaşına gelecek cumhurbaşkanının onayına bırakacağını söyledi.

Karzai, Amerikan birliklerinin terörle mücadele adına Afganistan'da evlere baskınlar düzenleyip arama yapmalarını eleştirerek, "Afgan halkı artık evlerine yapılan baskınların bitmesini istiyor. Terörle mücadele terör kamplarında olur" diye konuştu.

"ABD bize tehditler savuruyor. 'Maaşları ödemeyiz, sizi sivil savaşa sürükleriz' gibi tehditlerde bulunuyor" diyen Karzai, ABD’nin barış sürecinde olumlu rol oynaması ve Afgan evlerine yapılan baskınların durması halinde anlaşmayı kendisinin de imzalayabileceğini söyledi.

ABD ve NATO, Afganistan'daki uluslararası gücün 2014'ten sonra ülkede kalması ve Afgan birliklerini terörizme karşı eğitebilmesi için bu anlaşmanın mutlaka imzalanması gerektiğini savunuyor. Anlaşma, Afganistan'a yıllık ordu ve polis gücü maaşları da içinde olmak üzere 15 milyar dolar ekonomik yardımı öngörüyor.

Afganistan’da nisan ayında seçimler düzenlenecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?