Karzai: ABD'ye güvenmiyorum!

ABD ile yapılacak güvenlik anlaşması öncesi Loya Jirga'ya hitap eden Afgan lider, ilişkilerin iyi olmadığını söyledi, destek talep etti

Asya 21.11.2013, 11:31 21.11.2013, 12:05
Karzai: ABD'ye güvenmiyorum!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da 'loya jirga' Kabil ve Washington arasındaki taslak güvenlik anlaşmasını tartışmak için toplantıda.

Afganistan2ın başkentinde yüksek givenlik önlemleri altında başlayan toplantıda ABD askerlerinin 2014 sonrasında ülkede kalıp kalmayacağı, kalması durumundaki şartlar ele alınıyor.

Toplantı öncesi bir konuşma yapan Devlet Başkanı Karzai
Amerika ile ilişkilerin iyi olmadığını söyledi, "Onlara güvenmiyorum ve onların da bana güveni yok" dedi.

Uluslararası güçlerin Afganistan'a sadece acı getirdiğini söyleyen Karzai, yine de anlaşmanın ulusal öneme sahip olduğunu ifade ederek siyasi destek istedi.

Taslak Afganistan'da işledikleri suçlardan Amerikan askerlerinin Afgan adaletine tabi olamayacağını, askerlerin Afgan sivillerin evlerine baskın yapamayacaklarını kaydediyor.
Karzai'nin açıklamasına göre, anlaşma sağlanırsa 15 bine kadar ABd askeri ülkede kalabilecek.

Anlaşmanın olmazsa, Amerikan güçleri önümüzdeki yılın sonuna kadar ülkeyi terketmek zorunda...

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kabul'deki hükümet yetkilileri ile güvenlik anlaşmasının metni üzerinde uzlaşma sağlandığını söyledi.

Kerry, ''Loya Cirga'ya sunulacak metnin dili üzerinde anlaşma sağladık, ama onaylayacak olan Loya Cirga'dır.'' dedi.

Amerikan Dışişleri Bakanı, 2014'ten sonra Amerikan ordusunun Afganistan'daki rolünün ''sınırlı'' olacağını belirtti.

Kerry, ''Eğitim, donatım ve yardım. ABD güçlerine biçilen hiçbir muharebe rolü yok.'' diyerek, ''İkili güvenlik anlaşması Afganlara ve Amerikan ordusuna bu süregiden ilişkinin hangi kurallar üzerinde yürüyeceğine açıklık getirmenin bir yolu.'' sözleriyle devam etti.

Taliban, anlaşmanın kabul edilmesinin sıcak savaşın yeniden başlayacağı anlamına geleceğini açıkladı.

Taliban ayrıca Loya Cirga'da anlaşmayı kabul edenlerin vatan haini ilan edilerek hedef alınacaklarını bildirdi.

LOYA JİRGA NEDİR?

Loya Jirga adı Afganistan'daki en büyük etnik topluluk olan Peştuların dilinde 'büyük şura' demek. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan Afgan meclisinin işleyişi de İslam kültüründe danışma meclisi olarak işleyen şuraları temel alıyor. Loya Jirga Afganistan'ın zengin etnik mozaiğini yansıtan aşiretlerin önde gelen temsilcilerinden oluşuyor.

Peştu, Tacik, Hazara ve Özbeklerin aynı ortamda buluşmasını sağlayan aşiretler meclisi, düzenli oturumlar yapmak yerine ülkenin ortak sorunlarına çözüm bulmak ya da bir amaç için destek sağlamak gerektiği durumlarda toplantıya çağrılıyor. Geçmişte Loya Jirga'nın gündemine gelen konular arasında aşiretler arası anlaşmazlıkları, toplumsal reformları veya kuralları karara bağlamak var. Oturumlar Peştu veya Dari dilinde yapılıyor, oturumlarda sık sık Kur'an'daki ayet veya surelerden alıntılar yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?