banner39

Kasırgada 18 can kaybı, 1 milyon tahliye

Bangladeş, Myanmar ve Sri Lanka'yı vuran Mahasen Kasırgası 18 kişinin ölümüne neden oldu.

Asya 21.11.2013, 18:23 16.05.2013, 12:29
Kasırgada 18 can kaybı, 1 milyon tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hint Okyanusu'nda oluşan Mahasen Kasırgasının merkezinin, bugün geç saatlerde karaya ulaşacak olmasına karşın, Bangladeş, Myanmar ve Sri Lanka'da şimdiden 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bangladeş'in güney sahilini etkisi altına almaya başlayan kasırganın yol açtığı şiddetli yağış ve sert rüzgarlar nedeniyle bölgede yaşayan 1 milyon kadar kişi tahliye edildi.

Bangladeşli yetkililer, ülkenin Bengal Körfezi boyunca uzanan Hepurpara adlı balıkçı köyüne bugün sabah saatlerinde saatte 100 kilometreye erişen şiddette rüzgarlar getiren kasırganın Çittagong ve Koks Bazar kentlerine yöneldiğini belirtti.

Bangladeş Meteoroloji Kurumu Direktörü Muhammed Şah Alem, kasırganın şiddetinin ilerleyen saatler içinde saatte 120 kilometreye erişmesinin beklendiğini bildirdi.
Nehirdeki feribot ve gemi seferlerinin kasırga nedeniyle iptal edildiğini duyuran yetkililer, çalkantılı Bengal Körfezi'nde yer alan çok sayıda fabrikanın da kapandığını kaydetti.

Bangladeş ordusundan yapılan açıklamada da Deniz Kuvvetlerine ait 22 gemi ve Hava Kuvvetlerine bağlı 19 helikopterin kurtarma çalışmalarına katılmak üzere hazır bekletildiği bildirildi.

Kasırga sınıflandırmasına göre en zayıf olarak kabul edilen 1. kategoride yer alan Mahasen Kasırgasının, Bangladeş, Myanmar ve Hindistan'ın kuzeydoğusu üzerinden geçmesi bekleniyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu'ndan yapılan açıklamada, kasırganın, bölgede yaşayan toplam 8,2 milyon kişi için hayati tehlike oluşturduğu belirtildi.

Kasırganın özellikle Myanmar'ın batı sahili boyunca kurulan, plastik çatılı çadırlar ve kamıştan yapılma kulübelerden oluşan göçmen kamplarında yaşayan Arakanlıları  vurmasından endişe ediliyor.

Göçmen kamplarında, Myanmar'ın Arakan eyaletinde Budistlerin saldırıları sonrası başlayan çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan, çoğunluğu Arakanlılardan oluşan 140 bin kişi barınıyor.

Arakanlılar, kendilerine iletilen tahliye emrine, Myanmarlı yetkililere duydukları güvensizlik nedeniyle uymayı reddediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?